Taxele si impozitele locale se pot achita prin dispozitive mobile

Primaria Cluj-Napoca pune la dispozitia cetatenilor posibilitatea de a-si achita impozitele si taxele locale prin dispozitive mobile.

Fiecare clujean va primi in perioada urmatoare, potrivit legii, o instiintare de plata prin care i se comunica obligatiile bugetare. In acest an, Primaria Cluj-Napoca a inclus pe fiecare instiintare si un cod QR, astfel incat, printr-o simpla scanare cu un smartphone sau tableta, cetatenii sa poata achita online taxele si impozitele.

”Codul QR este unic, personalizat pentru fiecare cetatean si prin scanare duce la portalul de plata online a obligatiilor bugetare. Poate fi utilizat orice card bancar care permite plati prin internet, fara a mai fi necesar vreun drum la Primarie. Este o procedura sigura, iar tranzactiile sunt securizate. Mentionez ca oferim si optiune de plata prin intermediul website-ului Primariei, sectiunea Taxe si impozite, iar din luna februarie obligatiile datorate bugetului local vor putea fi achitate si in mall, la un ghiseu special amenajat.
Cresterea calitatii serviciilor este un obiectiv major pentru Primaria Cluj-Napoca, iar utilizarea noilor tehnologii, pentru a economisi timp in primul rand, este doar una dintre directiile pe care ne axam”, a declarat primarul Emil Boc.