Pasajul pietonal subteran din Piata Garii a intrat in reparatii

Primaria Cluj-Napoca a demarat lucrarile de reabilitare la pasajul subteran care face legatura intre capatul nordic al strazii Horea cu platforma pietonala dintre cele doua cladirii ale Statiei CFR Cluj-Napoca, cunoscute publicului si sub denumirea de Gara Mare si Gara Mica. Pasajul are sase accese in subteran, doua dintre ele fiind intermediare, asigurand traficul pietonal spre statia de tramvai (spre zona industriala).

“Pasajul Garii este un alt obiectiv de investitii important pentru oras, un proiect venit din initiativa d-lui viceprimar Surubaru, care din primul moment al mandatului mi-a prezentat aceasta propunere, pe care am sustinut-o.
Proiectul se va derula in doua etape. Prima, modernizarea acestui pasaj, care nu a mai fost reparat de la crearea lui (inteleg ca este vorba de anul 1987), pentru a-l putea reda circulatiei publice in conditii decente, normale. Este o lucrare care valoreaza 400.000 lei si va fi incheiata la sfarsitul lunii iulie, deci din luna august aici ar trebui sa se circule in conditii decente.
A doua etapa, pentru care am publicat deja pe SEAP documentata de licitatie, se refera la conectarea acestuia cu pasajul care este in proprietatea garii, astfel incat cetatenii sa poata circula la autobuze, la tramvaie, prin subteran, in conditii de siguranta, fara a fi nevoiti sa traverseze pe la suprafata.
Vom vedea in ce masura este posibila montarea de scari rulante si acces pentru persoanele cu handicap. In plus, pasajul va fi dotat cu sistem de supraveghere video, astfel incat cetatenii sa se simta in siguranta”, a declarat primarul Emil Boc.

Situatia existenta
Pasajul prezinta degradari ale finisajelor, ale placajelor, peretilor si mai ales ale pardoselilor si treptelor de acces,  ale parapetilor si balustradelor rampelor de intrare in pasaj, etc. Sistemul de iluminat este incomplet si prezinta elemente ruginite si deformate, de asemenea rigolele  de canalizare pluviala de la baza scarilor sunt colmatate, au piese lipsa (gratare metalice).

Stadiul proiectului

Predarea amplasamentului a avut loc marti, 27.05.2014, iar termenul preconizat pentru finalizarea lucrarilor este de 30 iulie 2014. In prezent s-au inchis doua accese (cele dinspre strada Horea) si au fost demarate lucrarile specifice de desfaceri ale placajelor existente la tavane, pereti si pardoseli.

Pentru executarea lucrarilor de reparatii (constructii, instalatii electrice si instalatii sanitare) s-au incheiat contracte subsecvente la acordurile cadru existente pentru efectuarea reparatiilor la imobilele aflate in patrimoniul Municipiului Cluj Napoca cu SC Andoconstruct SRL, respectiv SC Servinstal Import Export SRL, in urma organizarii procedurii de reofertare. Valoarea totala a lucrarilor este de 389.051 lei, din care :
–                    constructii              345 .133 lei cu TVA
–                    instalatii sanitare      10.076 lei cu TVA