Comunicat de presa

(10 iunie 2014)

Ref: Primarul Emil Boc a semnat Acordul de colaborare dintre Cluj-Napoca si orasul Ningbo din China

Primarul Emil Boc a semnat acordul de colaborare dintre municipiul Cluj-Napoca si orasul Ningbo, China, dupa ce, in prealabil, Consiliul Local a aprobat  acest acord in sedinta din 28 mai 2014.

Acordul propune colaborarea si sustinerea reciproca in domeniile economic, comercial, educational si medical.

De asemenea, primarul Emil Boc a participat la Forumul Primarilor din Europa Centrala si de Est organizat de Primaria orasului Ningbo, China, in cadrul caruia a prezentat municipiul Cluj-Napoca si oportunitatile de investitii in oras, in special proiectul Cluj Innovation City.
La Forum participa reprezentanti a 16 orase si municipii din 13 tari din Europa Centrala si de Est.
P
rimarul Emil Boc a participat si la Conferinta de cooperare in domeniul educational dintre Ningbo si universitatile din Europa Centrala si de Est. in cadrul acestei conferinte, edilul a prezentat profilul universitar al orasului, politicile municipiului in domeniul educatiei si oportunitatile de colaborare universitara.

Cheltuielile de deplasare, cazare si masa pe teritoriul Chinei sunt suportate de Primaria orasului Ningbo.

Orasul Ningbo are o populatie de 5.7 milioane de locuitori si este recunoscut prin dimensiunea economica, istorica, universitara si culturala. Ningbo este unul din orasele pilot din China in domeniul inovarii si a obtinut in 2013 statutul de oras cu cel mai bun mediu investitional din China.

Biroul Mass-media

Primaria Cluj-Napoca