Primaria Cluj-Napoca multumeste celor 59% dintre clujeni si-au achitat pana la sfarsitul primului trimestru impozitele locale pentru anul in curs si au beneficiat de bonificatia de 10%. Fata de anul trecut s-a inregistrat o crestere de 7% la persoanele fizice, fiind colectata in total suma de 26.094.794 lei.
in ceea ce priveste firmele din Cluj-Napoca, pana la finalul lunii martie 2015 si-au achitat obligatiile fiscale 48% dintre acestea, cu 8% mai mult fata de situatia inregistrata in aceeasi perioada a anului trecut. Suma colectata de la persoanele juridice este de 35.797.144 lei.
Situatia platilor inregistrate:
122.719 chitante au fost eliberate direct de la ghiseele institutiei din cadrul Centrului de Informare pentru Cetateni, de pe strada Motilor nr. 7, in Piata Unirii nr. 1 sau la primariile de cartier – Manastur, Marasti, Gheorgheni, Someseni, Iris, Zorilor si Grigorescu;
6170 de plati s-au realizat on-line pe site-ul primariei;
454 prin intermediul codului QR (plati fara identificare) – continut pe instiintarea de plata;
25.998 plati efectuate prin POS;
Clujenii au obligatia, in conformitate cu Legea Codului Fiscal, ca pana la sfarsitul lunii martie sa-si achite jumatate din impozitul pe anul in curs, iar cealalta jumatate pana la sfarsitul lunii septembrie. Din aceasta luna se percepe o majorare de intarziere in procent de 2% /luna, care se aplica la sumele la care data scadenta a fost depasita.
Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca