Comunicat de presa
(16 iunie 2015)

Ref: Au inceput lucrarile de modernizare pe strada Motilor

Strada Motilor a intrat in proces de reabilitare. In prima etapa, Compania de Apa Somes a demarat lucrarile de inlocuire a conductei de apa pe tronsonul cuprins intre strazile George Cosbuc si Iuliu Hatieganu, pe partea cu numere fara sot. Termenul de finalizare al acestor lucrari este 24 iunie 2015 (in functie si de conditiile meteorologice). Vor fi inlocuite conductele de apa de pe ambele parti ale strazii Motilor pana pe strada Petru Maior, iar pentru aceste lucrari se vor emite alte autorizatii de spargere cu termene pentru fiecare in parte.

Concomitent cu lucrarile de modernizare a strazii se vor efectua si cele de pozare in subteran a cablurilor Electrica, ale Companiei de Transport Public si de iluminat public.

Lucrarile de modernizare a strazii Motilor, care va cuprinde carosabilul si trotuarele, se estimeaza ca vor dura pana in luna noiembrie 2015.

Primaria Cluj-Napoca isi cere scuze clujenilor pentru deranjul produs si le multumeste pentru intelegerea de care dau dovada.

Detalii generale despre proiect
Lucrarile de modernizare la Calea Motilor fac parte din proiectul cu finantare din fonduri europene „Refacerea infrastructurii Orasului Comoara, modernizare cai de acces spre centrul istoric”. In cadrul aceluiasi proiect mai sunt incluse strazile I.C. Bratianu, Memorandumului si Avram Iancu.

Firma SC Viarom Construct SA a fost desemnata castigatoarea licitatiei pentru „Refacerea infrastructurii Orasului Comoara, modernizare cai de acces spre centrul istoric” (oferta financiara a fost de 16.953.107,12 lei).