Comunicat de presa
(8 iulie 2015)

Ref: Deseurile menajere ale clujenilor se vor transporta in urmatoarele 3 luni la depozitul ecologic din Oradea

Primaria municipiului Cluj-Napoca a incheiat un parteneriat cu Primaria municipiului Oradea, in vederea depozitarii pentru urmatoarele 3 luni a deseurilor rezultate din gunoiul menajer si stradal al municipiului Cluj-Napoca in depozitul ecologic gestionat de catre Eco Bihor in municipiul Oradea.
In urma discutiilor initiate cu municipalitatea oradeana, acest parteneriat va fi pus in practica incepand cu data de 15 iulie 2015 si se refera la o cantitate totala de 9.000 de tone de deseuri produse la Cluj-Napoca pe luna.

„Multumim Primariei Oradea pentru sprijinul acordat in aceste momente dificile si sper ca timpul astfel castigat sa fie utilizat responsabil de catre reprezentantii Consiliului Judetean Cluj pentru a solutiona problema deseurilor clujenilor, conform solutiilor propuse de catre autoritatile nationale pentru protectia mediului si anume prin construirea unei rampe temporare de depozitare a deseurilor pe actualul amplasament al Centrului Integrat pentru Gestiunea Deseurilor”, a declarat primarul Emil Boc.