În noaptea de 26/27.08.2015, în jurul orelor 03.20, polițiștii locali din cadrul Serviciului Ordine și Siguranță publică care și-au executat serviciul pe zona centrală, au depistat pe str. Iuliu Maniu o persoană de sex masculin care inscripționa diferite mesaje cu graffiti pe peretele unui imobil situat pe strada mai sus menționată.
Polițiștii locali au procedat la legitimarea acestuia și au constatat că acesta se numește G. M. L. cu domiciliul în municipiul Constanța, în vârstă de 22 ani.
Numitul G. M. L. a fost sancționat contravențional cu amendă de 1500 lei, în conformitate cu prevederile HCL nr. 191/2009, cu modificările și completările ulterioare și a fost predat Secției 1 Poliția Municipiului pentru continuarea cercetărilor.