Comunicat de presa

(28 octombrie 2015)

Ref: Precizari cu privire la Proiectul “Modernizarea tramei stradale si acces la zona industriala – in municipiul Cluj-Napoca”

iI legatura cu unele afirmatii aparute in spatiul public cu privire la modernizarea Malului Somesului, facem urmatoarele precizari:

Proiectul “Modernizarea tramei stradale si acces la zona industriala – in municipiul Cluj-Napoca”, care include modernizarea din zona Splaiului Independentei, a fost aprobat conform procedurilor legale si are toate avizele necesare, AC nr. 1281/2012.

Proiectul a fost aprobat conform solutiei propuse prin Planul Urbanistic Zonal – strada George Cosbuc – Splaiul Independentei – strada Uzinei Electrice, validat de Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului.

Proiectul “Modernizarea tramei stradale si acces la zona industriala – in municipiul Cluj-Napoca” este finantat din fonduri europene, conform contractului de finantare – nr. 3692/29.03.2013. in urma unei licitatii publice a fost incheiat contractul de executie cu nr. 109598/27.03.2014, in valoare de 53.092.092,2 lei.

in urma solicitarilor si consultarilor cu reprezentantii societatii civile, Primaria a acceptat modificarea destinatiei finale a benzii suplimentare care se realizeaza pe Splaiul Independentei, din banda rutiera, in pista pentru biciclisti si pietoni, conform planului afisat pe site-ul www.primariaclujnapoca.ro.

Nu este vorba despre o “betonare a Somesului”, ci de realizarea unui zid de sprijin necesar realizarii spatiului pietonal si pistelor de biciclete.

Lucrarile se vor derula astfel incat sa fie afectat cat mai putin spatiul verde aferent, iar dupa finalizarea lucrarilor, vor fi replantati alti arbori, conform configuratiei zonei. Facem precizarea ca pe portiunea de teren dintre Opera Maghiara si Podul Garibaldi va ramane un spatiu verde cuprins intre 1,5 si 3 metri.

in prezent, pe Malul Somesului se deruleaza lucrari in vederea introducerii cablurilor in subteran (inclusiv cele apartinand Companiei de Transport Public), iar dupa finalizare, zona va fi acoperita si redata ca spatiu verde. Chiar daca in timpul desfasurarii lucrarilor pare afectata o zona mai mare, la finalul lucrarilor taluzul va fi refacut si inierbat.

De asemenea, va transmitem copii ale Autorizatiei de Construire, alaturi de plansele aferente proiectului, iar intreaga documentatie a proiectului final aprobat poate fi consultata la Primaria municipiului Cluj-Napoca.

Autorizatia de Construire

Documente anexe la autorizatia de construire

Ordin de incepere lucrari

Plansa 1