Ref: respectarea traseelor ocolitoare stabilite pentru circulaţia vehiculelor cu tracţiune animală

Poliţiştii comunitari în colaborare cu Poliţia Română – Secţia 7 Poliţie şi R.A.D.P. au desfăşurat o amplă acţiune în cart. Someşeni şi pe B-dul Muncii privind circulaţia vehiculelor cu tracţiune animală pe raza municipiului.
Traseele ocolitoare pentru circulaţia vehiculelor cu tracţiune animală sunt stabilite prin HCL nr. 270/2009. Nerespectarea acestora constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă cuprinsă între 200-400 lei, precum şi cu sancţiunea complementară a sechestrătii animalelor şi a ridicării atelajelor de către RADP Cluj-Napoca.
În urma acţiunii au fost încheiate 8 procese verbale de constatare a contravenţiei în valoare de 3.200 lei conform HCL nr. 270/2009 privind stabilirea unor măsuri pentru circulaţia animalelor domestice pe raza municipiului Cluj-Napoca.
De asemenea, prin procesele verbale de constatare a contravenţiei au fost dispuse măsuri complementare de sechestrare a unui număr de 7 cai şi de ridicare a 6 atelaje de către RADP Cluj-Napoca.
Acţiunile vor continua în perioada următoare pe raza întregului municipiu.