Comunicat de presa

(3 martie 2017)

Re: Cluj Parking – aplicatia Primariei pentru locurile de parcare din centrul Clujului

Primaria Cluj-Napoca pune la dispozitia cetatenilor municipiului o aplicatie care monitorizeaza locurile de parcare disponibile in cele 6 parcari cu bariera din municipiu. Numarul total de locuri de parcare care se regasesc in aplicatie este de 1.309.

Parcarile monitorizate prin aplicatia Cluj Parking sunt:

• parking Motilor (public) – 382 de locuri de parcare

• parcarea din Piata Unirii (publica) – 103 de locuri de locuri de parcare

• parcarea din Piata Mihai Viteazu (publica) – 74 de locuri de parcare

• parcarea din Piata Cipariu (publica)- 100 de locuri de parcare

• parking Sala Polivalenta (public) – 440 de locuri de parcare

• parking Multiplex Leul (privat) – 210 de locuri de parcare

Pe langa gradul de ocupare al parcarilor cu bariera, aplicatia Primariei arata tendintele din ultimele 5 minute – numarul de masini care au intrat si numarul de masini care au iesit – din cele 6 parcari/parking-uri din zona centrala si semicentrala a municipiului Cluj-Napoca.

Aplicatia este realizata de Primaria Cluj-Napoca in parteneriat cu Arobs Software, cu sprijinul ARIES Transilvania. Cluj Parking este disponibila pentru toti cei care utilizeaza dispozitive mobile cu Android si iOS.