Ref. Verificări organizări de şantier

Poliţiştii comunitari din cadrul Serviciului Control protecţia mediului şi igienizare au efectuat în perioada 17 mai -31 mai 2010 acţiuni de verificare a organizărilor de şantier de pe raza municipiului, respectiv de pe str. Bâlea, str. Negoiu, str. Pasteur, str. Viilor, str. Splaiul Independenţei, str. Uliului, Donath etc.

Au fost aplicate 17 sancţiuni contravenţionale, în conformitate cu prevederile HCL nr. 191/2009 privind buna gospodărire a municipiului Cluj-Napoca. Valoarea amenzii este cuprinsă între 500-2500 lei.

Aspectele urmărite au fost: dotarea şantierelor cu rampe de spălare, utilizarea corespunzătoare a rampelor de spălare, împrejmuirea corespunzătoare a organizărilor de şantiere, curăţenia în incinta şantierelor, ieşirea autovehiculelor de pe şantiere cu roţile curate pentru a nu murdări carosabilul, etc.

Verificările vor continua şi în perioada următoare.