Ref. Creşterea, întreţinerea şi circulaţia câinilor în municipiul Cluj-Napoca
În data de 15.06.2010 poliţiştii comunitari din cadrul Serviciului Ordine şi Siguranţă Publică au organizat o acţiune pentru depistarea persoanelor care nu respectă prevederile HCL nr. 84/1996 privind creşterea, întreţinerea şi circulaţia câinilor în municipiul Cluj-Napoca.
Acţiunea a avut loc în cartierul Mănăştur, cartierul Grigorescu şi Parcul Central.
În urma acţiunii au fost aplicate 5 sancţiuni contravenţionale în conformitate cu prevederile HCL nr. 84/1996, iar 4 persoane au fost avertizate verbal.
Astfel de acţiuni se organizează periodic în toate cartierele municipiului Cluj-Napoca.