Ref. Noi verificări la şantierele de pe raza municipiului

Inspectorii din cadrul Serviciului Control protecţia mediului şi igienizare au efectuat în luna iunie 2010 acţiuni de verificare a organizărilor de şantier de pe raza municipiului.

Aspectele urmărite au fost: dotarea şantierelor cu rampe de spălare, utilizarea corespunzătoare a rampelor de spălare, împrejmuirea corespunzătoare a organizărilor de şantier, curăţenia în incinta şantierelor, existenţa unui contract de salubritate cu o firmă abilitată, ieşirea autovehiculelor de pe şantiere cu roţile curate pentru a nu murdări carosabilul, modul de evacuare al deşeurilor rezultate, dotarea cu plasă de protecţie a imobilelor la care se execută lucrări de construcţii, etc.

În urma acţiunii au fost constatate probleme la şantierele de pe str. Edgar Quintet, Calea Mănăştur, str. Rarău, str. Rene Descartes, str. M. Eliade, str. Şerpuitoare, str. Brassai Samuel, str. Regele Ferdinand, str. Crişan, bdul 21 Decembrie 1989, str. Lacul Roşu, str. Anina, bdul 1 Decembrie 1918, str. Al. Vlahuţă, str. Pasteur.

Au fost aplicate 18 sancţiuni contravenţionale, în conformitate cu prevederile HCL nr. 191/2009 privind buna gospodărire a municipiului Cluj-Napoca, respectiv OUG nr. 195/2005, cu modificările şi completările ulterioare, privind protecţia mediului.

Amenzile aplicate au fost în valoare de 27.800 lei. Prin procesele verbale de constatare a contravenţiei au fost dispuse măsuri de intrare în legalitate.

Verificările vor continua şi în perioada următoare.