Ref. Depistare persoane care apelează la mila publicului
Poliţiştii comunitari din cadrul Serviciului Ordine şi linişte publică au efectuat în data de 19 august a.c. o acţiune de depistare a persoanelor care apelează la mila publicului pe raza municipiului Cluj-Napoca.
Scopul acţiunii a fost limitarea fenomenului de cerşetorie pe raza municipiului Cluj-Napoca.
În urma acţiunii au fost depistate şi identificate 8 persoane care apelau la mila publicului, 6 persoane cu domiciliul în judeţul Cluj şi 2 persoane cu domiciliul în alte judeţe, respectiv Timiş şi Botoşani.
Persoanele cu domiciliul în municipiul Cluj-Napoca au fost transportate la Centrul de Primire de pe strada Oaşului, iar cele din alte localităţi au fost conduse la gară şi trimise la domiciliu.
Au fost întocmite 8 procese verbale de constatare a contravenţiei conform prevederilor HCL nr. 422/1999, modificată de HCL nr. 108/2010 şi Legii nr.61/1991, republicată, pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice.
Astfel de acţiuni se efectuează periodic.