În perioada august-septembrie 2010, inspectorii serviciului Control Urbanism şi Disciplina în Construcţii au efectuat controale cu privire la amplasarea de cabluri pentru reţelele de TV, telefonie, internet (fibră optică), pe stâlpii de iluminat public sau pe imobilele din municipiul Cluj-Napoca, ocazie cu care au fost aplicate în conformitate cu Legea nr.50/1991-republicată un număr de 7 sancţiuni contravenţionale în valoare de 350.000 lei, firmelor SC RCS & RDS SRL, SC ATLAS TELECOM NETWORK ROMÂNIA SRL, SC COMUNICAŢII STARNET MEDIA SRL.

Sancţiunile contravenţionale s-au aplicat pentru lipsa autorizaţiei de construire pentru pozarea acestor cabluri pe stâlpii de iluminat public sau pe imobilele din municipiul Cluj-Napoca.

In conformitate cu Hotărârea de Consiliu Local nr.705/2005, firmele care distribuie servicii de televiziune, telefonie, internet (fibră optică) au obligaţia de a instala în subteran reţelele de comunicaţii electronice.

Acţiunile de verificare vor continua şi în perioada următoare.