Ref. acţiunile de control desfăşurate de către inspectorii din cadrul Serviciului Inspecţie comercială în perioada 03-09 septembrie a.c.

În perioada 03-09 septembrie a.c., inspectorii din cadrul Direcţiei Poliţia comunitară, Serviciul Inspecţie comercială au efectuat verificări privind activitatea de comerţ stradal şi comerţ ambulant, activitatea de aprovizionare în zona centrală, afişaj, precum şi în ceea ce priveşte activitatea de taximetrie.

În urma acţiunii s-au constatat următoarele nereguli:

• comerţ ambulant în locuri neautorizate: Piaţa Mihai Viteazu – pe străzile adiacente pieţei, Piaţa Gării, Piaţa Mărăşti;
  • comercializarea altor produse decât cele aprobate de către primărie – zona Complexului comercial Flora;
  • nerespectarea suprafeţei aprobate prin abonamentul de comerţ stradal;
  • lipsa actelor de provenienţă a mărfurilor;
  • nerespectarea orarului de aprovizionare aprobat pentru magazinele din zona centrală;
  • amplasarea de afişe în locuri neautorizate;
  • desfăşurarea activităţii de taximetrie fără îndeplinirea condiţiilor prevăzute de actele normative în vigoare, staţionarea în afara standurilor aprobate, efectuarea activităţii de taximetrie pe raza municipiului Cluj-Napoca, de către persoane autorizate de către Primăria comunei Floreşti.

Pentru neregulile constatate au fost încheiate 20 procese verbale de constatare a contravenţiilor, în conformitate cu prevederile Legii nr.12/1990 republicată, ale H.C.L. nr.150/2009, ale H.C.L. nr.189/2006, ale H.C.L. nr.130/2009 şi ale H.C.L. nr.109/2010.
Amenzile aplicate au fost în valoare de 7.900 lei, iar marfa comercializată ilegal a fost confiscată.