10.000 de corpuri de iluminat instalate în Cluj Napoca

În luna octombrie 2010 compania Elin a atins cifra de 10.000 de becuri instalate în sistemul de iluminat public din Cluj-Napoca. La momentul demarării în 2007 a acestui proces de înlocuire de corpuri de iluminat nu exista un inventar al numărului de becuri (stâlpi de iluminat) din municipiu, ci doar o estimare, de circa 16.000. Practic, din acestea 7.500 au fost deja înlocuite, iar restul vor fi perioada următoare.

Din perspectiva costurilor, în anul 2008 primăria a plătit pe primele 8 luni ale anului 2,87 milioane de lei pentru factura de energie electrică la iluminatul public din municipiu. Pe aceeaşi perioadă a anului 2010 factura se ridică la numai 2,24 milioane de lei, adică cu 22% mai puţin. Şi asta în condiţiile în care azi, reţeaua de iluminat public nu cuprinde numai corpurile existente la momentul 2007-2008, ci a fost extinsă cu circa 2.500 de corpuri de iluminat.

În plus, preţul la kilowat oră a crescut cu 10% în intervalul acesta.

Un alt aspect foarte important este că noile copuri de iluminat sau o fiabilitate mult sporită. Ele sunt închise ermetic şi garantate pentru minim 16.000 de ore de funcţionare – adică 4 ani.

În timp ce vechile corpuri necesitau o inlocuire la maxim 10.000 de ore, multe se schimbau în fiecare an.

Prin acţiunea de modernizare economia este de peste 40%. (36% – economia de consum , diferenţa din reducerea costurilor de mentenanţă).

De asemenea, la cererea primăriei, compania Elin Gmbh&Co a început din vara anului 2009 să monteze plăcuţe cu numere de identificare a punctelor de iluminat public pe toţi stâlpii de susţinere a aparatelor de iluminat, acţiunea care se va finaliza până în anului 2011. Procesul are ca scop identificarea mai rapidă şi mai corectă a defecţiunilor la sistemul de iluminat public, ceea ce va face ca lucrările de întreţinere să devină mai operative şi mai eficiente.

Valoarea investitiei in modernizarea sistemului de iluminat public, realizata in perioada 2007-2010, este de 20 de milioane de lei.

Noul sistem se amortizează în aproximativ 7 ani.