Campanie anti-etnobotanice

Distribuţia unor produse toxice numite “etnobotanice” reprezintă un real pericol. Din păcate, imaginaţia celor care doresc să facă bani pe sănătatea şi viaţa copiilor noştri nu se va opri aici.

Din acest motiv este absolut necesară conştientizarea tinerilor. De fapt, pe termen lung, prevenţia este la fel de importantă ca şi lupta directă împotriva furnizorilor, iar municipalitatea clujeană s-a implicat în lupta împotriva acestui flagel.

În acest sens, primăria a dat curs unei propuneri de asociere într-o campanie de luptă împotriva consumului de etnobotanice din partea agenţiei de branding Imagistica.

Primul pas îl reprezintă un afiş numit “Ierbar etnobotanic”, care arată câteva dintre pericolele care-i pândesc pe consumatorii de astfel de produse. Este un afiş care îţi arată că nu este “cool” să iei etnobotanice, ci este este o cale sigură de a-ţi distruge sanătatea.

Aşa cum am pus pe maşini fluturaşi cu parcatul interzis, vom pune acest afiş în liceele clujene (cu sprijinul Inspectoratului Şcolar), le vom pune în oraş în diverse locuri.

Acesta este numai începutul, pentru că primăria va crea un plan de bătaie pentru întregul an. Sunt chemaţi să se alăture acestui demers pe părinţi şi pe toţi cei care înţeleg că tinerii noştri au nevoie de sport, de cultură, de implicare, şi nu de droguri.

Magazinele de vise sigilate de autorităţi

În seara zilei de 18 ianuarie 2011, începând cu ora 18,00, la iniţiativa Primăriei municipiului Cluj-Napoca s-a desfăşurat o amplă acţiune de verificare la “magazinele de vise” (care comercializează plante, substanţe şi preparate psihotrope cu efect halucinogen şi euforic). La acţiune au participat reprezentanţi ai: Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Cluj, Gărzii Financiare, Direcţiei de Sănătate Publică a judeţului Cluj, Biroului de Combatere a Crimei Organizate Cluj, Poliţiei locale – Serviciul inspecţie comercială, Direcţiei pentru agricultură a judeţului Cluj şi ai Jandarmeriei.

S-a acţionat simultan, în echipe mixte, la toate cele 4 puncte de lucru ale firmei S.C. PLANTO CALM S.R.L., singurele care mai funcţionează cu acest profil, în prezent, pe raza municipiului Cluj-Napoca, situate pe: str. Piezişă, nr. 2, B-dul Eroilor, nr. 12, str. Moţilor, nr. 125 şi în incinta staţiei multifuncţionale „Minerva”.

În urma aprobării HCL 467/2010, începând cu data de 1 decembrie 2010, în municipiul Cluj-Napoca s-a interzis comercializarea produselor numite „etnobotanice” pe o rază de 2.000 m faţă de unităţile de învăţământ, lăcaşuri de cult şi alte instituţii religioase.

Menţionăm că de la data intrării în vigoare a hotărârii şi până în prezent au fost efectuate mai multe acţiuni de control la aceste magazine, ocazii cu care s-au aplicat sancţiuni contravenţionale şi s-a dispus suspendarea activităţii, singura societate care nu s-a conformat măsurilor dispuse fiind PLANTO CALM S.R.L, cu care primăria se află în acest moment în litigiu pentru nerespectarea deciziei de închidere. Prin urmare, în acest moment primăria este în faza în care a solicitat instanţelor devansarea termenelor stabilite pentru luna noiembrie 2011, spre a fi judecate cauzele mai repede şi a putea închide cât mai curând aceste magazinele de vise.

În urma controlului din data de 18 ianuarie 2011, societatea a fost sancţionată contravenţional în conformitate cu prevederile O.G. nr. 99/2000 republicată cu amendă (2.000 de lei) şi toate cele 4 spaţii au fost sigilate, pentru nerespectarea măsurilor dispuse anterior.

După sigilarea magazinelor, Poliţia locală supraveghează toate cele 4 locaţii. Astfel, în jurul orei 22,40, doi tineri cu vârste de domiciliaţi unul în localitatea Floreşti şi al doilea în Cluj-Napoca, ambii consumatori, au fost surprinşi încercând să rupă sigiliile aplicate pe spaţiul de pe str. Piezişă, nr.2, faptă care constituie infracţiune (cf. Codului penal, închisoare între 3 luni şi 1 an). Aceştia au fost reţinuţi de către poliţiştii locali şi predaţi Secţiei VI Poliţie pentru continuarea cercetărilor.

În jurul orei 21,10, la locaţia din staţia multifuncţională „Minerva”, au fost reţinuţi alţi trei tineri, doi cu domiciliul stabil în Bacău şi unul din Cluj-Napoca, angajaţi ai firmei PLANTO CALM S.R.L., pentru că încercau să desprindă de pe geam decizia de închidere a magazinului. La aceeaşi locaţie, în jurul orei 23,25, un tânăr consumator, domiciliat în Cluj-Napoca, a încercat să rupă decizia afişată pe geam. Toate persoanele implicate au fost reţinute şi predate secţiei de poliţie pentru continuarea cercetărilor.