Ref. Acţiune de depistare a persoanelor care apelează la mila publicului

Poliţiştii comunitari din cadrul Serviciului Ordine şi Siguranţă Publică au efectuat în perioada 09-11 februarie a.c. mai multe acţiuni de depistare a persoanelor care apelează la mila publicului pe raza municipiului Cluj-Napoca.

Scopul acţiunii constă în limitarea fenomenului de cerşetorie pe raza municipiului Cluj-Napoca.

În urma acţiunii au fost depistate şi identificate 27 persoane care apelau la mila publicului din care: 18 persoane din alte localităţi (Sibiu, Teiuş, Alba, Huedin, Răscruci, Turda, Sânnicoara, Mărtineşti, Gârbău) şi 9 din municipiul Cluj-Napoca. Persoanele cu domiciliul în Cluj-Napoca au fost transportate la Centrul de Primire de pe str. Oaşului, iar persoanele din alte localităţi au fost conduse la gară şi trimise la domiciliu.

Au fost aplicate 15 procese verbale de constatare a contravenţiei conform prevederilor HCL nr. 422/1999 modificată de HCL nr. 108/2010. Amnezile aplicate au fost în valoare totală de 3000 lei.

Acţiunile vor continua şi în perioada următoare.