Ref. Murdărire carosabil de către vehiculele care ies cu roţile murdare de pe şantiere

În perioada 14-28 februarie inspectorii din cadrul Serviciului Control protecţia mediului şi igienizare au efectuat mai multe acţiuni de verificare privind organizarea de şantiere de pe raza municipiului.

Pentru prevenirea poluării aspectele urmărite au fost: împrejmuirea corespunzătoare a organizărilor de şantiere, ieşirea autovehiculelor de pe şantiere cu roţile curate pentru a nu murdări carosabilul, etc.

Au fost încheiate 3 procese verbale de constatare a contravenţiei pentru murdărirea carosabilului (Mărăşti şi Mănăştur), în conformitate cu prevederile HCL nr. 191/2009 privind buna gospodărire a municipiului Cluj-Napoca, în valoare de 3300 lei.

Prin procesul verbal de constatare a contravenţiei au fost dispuse măsuri de intrare în legalitate şi de curăţare a carosabilului.
Verificările vor continua şi în perioada următoare.

Reamintim pe această cale cetăţenilor că organizările de şantier trebuie să fie dotate cu rampă de spălare amenajată corespunzător astfel încât la ieşirea vehiculelor de pe şantiere să nu murdărească carosabilul.