Ref: 117 de masini abandonate au fost ridicate de de pe domeniul public sau privat al municipiului Cluj-Napoca

Inspectorii Politiei Locale din cadrul Primariei Cluj-Napoca au efectuat verificari privind identificarea autovehiculelor fara stapan sau abandonate pe terenuri apartinand domeniului public sau privat al statului.

De la inceputul anului si pana in prezent au fost identificate si aplicate somatii pe un numar de 285 autovehicule cu aspect de masini abandonate, in conformitate cu Legea nr. 421/2002 privind regimul juridic al vehiculelor fara stapan sau abandonate, completata cu Legea nr. 309/2006.

117 dintre acestea au fost ridicate de pe domeniul public sau privat al statului, in urma masurilor intreprinse de Politia Locală, unele pe cale administrativa, iar altele de catre proprietari in urma somatiilor primite.
168 de autovehicule sunt în curs de procesare in vederea ridicarii pe cale administrativa.

Politistii locali organizeaza periodic actiuni de verificare si ridicare a masinilor abandonate.