Ref: Vacanta pentru copiii cu boli renale cronice

Primaria municipiului Cluj-Napoca, Asociatia pentru Solidaritate si Empatie „Claudia Safta”, Nefromed Dialysis Centers Sibiu si TSE Development Romania – parte a grupului Betfair LTD organizeaza in perioada 22.08.-1.09 2011  tabara Zambet de Copil pentru 34 de copii si tineri care sufera de insuficienta renala cronica tratata prin hemodializa, dializa peritoneala sau transplant renal si care provin din 12 centre de dializa de pe teritoriul Romaniei.

„Tinerii nostri suferinzi nu isi pot lua vacanta de la boala insa pot pentru cateva zile sa se bucure de un tratament special, o combinatie intre grija plina de dragoste a unui centru de tratament modern unde li se asigura dializa de care depind pentru supravietuire si conditii de recreere deosebite menite sa ii faca sa uite pentru cateva zile de boala.
Acest proiect implica un efort de organizare extrem de laborios si un suport financiar major. Cadoul extraordinar venit din partea comunitatii clujene prin autoritatile locale si o parte a comunitatii oamenilor de afaceri este un lucru demn de tot respectul si aprecierea”, a explicat Emanuel Ungureanu. coordonatorul taberei.

Beneficiarii acestui proiect vor incerca sa uite pentru cateva zile de suferinta recreandu-se in statiunea Ocna Sibiului. Sedintele de dializa vor fi efectuate prin bunavointa centrului Nefromed Dialysis Centers Sibiu unde pacientii vor efectua de trei ori pe saptamana tratamentul.

Acest proiect are un caracter unic la nivel national, prin faptul ca permite unor copii si tineri care provin din diferite zone ale tarii si a caror viata depinde de aparatele de dializa din centrele la care sunt arondati, sa petreaca impreuna zile de vacanta deosebite, asigurandu-li-se si asistenta medicala necesara. Primaria municipiului Cluj-Napoca a alocat suma de 15000 de lei pentru sustinerea acestui proiect, diferenta de costuri fiind acoperita din sponsorizarile companiilor TSE Development Romaniaparte a grupului Betfair LTDRDCons Invest si

Plecarea grupului de tineri in vacanta va avea loc luni, 22 august 2011, de la ora 9.30, din Autogara Cluj-Napoca.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca