Locuitorii din cartierul Manastur se pot bucura incepand de astazi de un nou si modern parc pe care il dam in folosinta.  Cei care vor alege ca si varianta de petrece a timpului liber Parcul Manastur 2 de la Baza Sportiva Unirea au la dispozitie aici mai multe variante de distractie.

Cei mici vor putea sa se distreze pe cele 3 complexe de echipamente de joaca. Iubitorii de baschet au la dispozitie 6 panouri de baschet pentru a practica acest sport, dar nici cei care iubesc tenisul de masa nu au fost uitati, deoarece au la dispozitia o masa de ping-pong.

Pe langa cele 6 panouri de baschet si masa de ping-pong, in acest parc au fost amplasate 5 aparate de fitness, astfel incat cei care nu-si pot permite sa plateasca un abonament la sala de fitness, pot folosi aceste aparate cu incredere.

Acest parc merita sa fie frecventat si de persoanele varstnice, prin urmare au fost montate 4 mese cu bancute si un foisor.

Alte lucrari realizate in acest parc
–        pavaj cauciuc
–        pavaj compozit
–        stalpi cosuri de gunoi
–        imprejmuire gard metalic
–        montare cismea de apa potabila
–        realizare alee cu acostamente din piatra sparta (suprafata de 1100 mp)
–        rigola din dale recuperate
–        marcaje rutiere cu vopsea (teren de baschet, delimitare pista de biciclete/zona pietonala, sageti sabloane)
–        montare stalpisori metalici de protectie mici
–        montare indicatoare rutiere

Aleile parcului vor fi iluminate cu 11 lampadare, foisorul cu o lampa, iar terenul de baschet va fi iluminat de 4 reflectoare.

Suprafata parcului este de 4.600 mp.
Spatiu verde nou creat de 3.200 mp.
Valoarea totala a investitiilor realizate in acest parc s-a ridicat la suma de 583.387 lei.

Aparate de gimnastica in aer liber in cartierele clujene
Clujul – un oras al miscarii in aer liber

Primele aparatele de fitness amplasate de Primarie in Parcul Central si in Parcul Rozelor au avut mare succes in randul clujenilor, motiv pentru care in 2011 Primaria Cluj-Napoca a extins programului de amenajare a acestora si in cartiere. Scopul acestei extinderi a fost acela de a facilita accesul cat mai multor cetateni la miscare.

Astfel, in cartierul Gheogheni exista deja aparate in parcul Detunata si in Parcul Lacramioarelor.
In Manastur au fost montate astfel de facilitati in Plopilor, in zona Mehedinti – Parang, in Parcul Primaverii si la baza sportiva Unirea.

In Zorilor  exista aparate pentru gimnastica in aer liber in zona din apropierea complexului Perla.
In cartierul Grigorescu s-au montat astfe de aparate pe Bdul. 1 Decembrie – in zona verde de pe malul Somesului.

Si in zona Gruia, in proximitatea Cetatuii au fost amplasate aparate pentru amatorii de miscare.
In Marasti sunt aparate de fitness in parcul de pe str Aurel Vlaicu – zona Expo Transilvania si in Parcul Bibliotecii pe strada Coastei.

Totodata s-au amplasat aparate de fitness in noul parc din cartierul Intre Lacuri, de pe str. Tulcea.

Total de 12 astfel de noi locuri cu aparate pentru miscare in aer liber in 2011.

Costul total pentru amplasarea acestor aparate se ridica la aproximativ 500.000 (536.187, 48) lei.
Furnizorii acestor aparate au fost desemnati prin licitatie si sunt King Industrial, Paniman, Ziegler.