Ref: 1.712 noi locuri de parcare si incasari de aproape 6 milioane de lei in primele 9 luni ale anului

Primaria a incasat pe primele 9 luni ale acestui an aproximativ 5.800.000 de lei din taxe de parcare, cu 300.000 de lei mai mult decat veniturile incasate pe tot parcursul intregului an 2010, cand am inregistrat incasari de 5,5 milioane de lei.

Acesti bani provin din abonamentele de parcari din cartiere, din parcarile din zona centrala inchise cu bariera, tichete de parcare, parcometre sau incasari numerar din parkingurile primariei.

Pe parcursul anului 2011 am infiintat 1.712 locuri de parcare noi prin lucrarile de reeamenajare si reabilitare realizate in cartiere. Astfel, in Marasti am infiintat 545 noi locuri de parcare, in Manastur 382 de locuri, in Gheorgheni 300 de parcari, in Grigorescu 275, in centru 192, iar in Dambul Rotund 18 noi locuri de parcare.
Incasari defalcate

Din abonamentele de parcare am incasat in primele 9 luni ale acestui an suma de 3.770.611 de lei. Abonamentele din parkingul Primaverii sunt in valoare de 115.717 lei.
De asemenea am realizat incasari in valoare de 426.032 lei din parcarile cu bariera din Pietele Unirii (256.096 lei), Cipariu (111.371 lei) si Mihai Viteazu (58.565 lei).
Venituri substantiale am inregistrat si din tichetele de parcare (399.701 lei) si din parcometre (918.747 lei). Parkingul de pe strada Motilor a generat venituri de 241.030 lei pe primele luni ale acestui an.

Stadiul lucrarilor de executie a parkingurilor de cartier

Primaria municipiului Cluj-Napoca are in executie in acest moment trei parkinguri de cartier: parking Baisoara, in cartierul Gheorgheni, parkingul Fabricii in Marasti si parking Mehedinti in Manastur. Aceste investitii vor aduce un plus de 784 de locuri de parcare in conditii de siguranta si calitate. Practic, la finalul lucrarilor, 1.224 de clujeni vor avea un loc pentru autovehicolele lor intr-unul dintre parkingurile de cartier ale orasului (440 sunt deja la Minerva).

Stadiul lucrarilor la parkinguri in acest moment este urmatorul:

Parking Baisoara

Parking Baisoara este edificat in procent de circa 75%. S-a cofrat si se armeaza ultimul planseu (cel de pe corpul sudic). S-au pozat traseele canalizarii pe 4 nivele intermediare, s-a montat instalatia electrica pe 4 nivele intermediare, s-au tencuit diafragmele pe zonele rampelor de urcare – coborare (mai putin cele din zona teraselor). In prezent se realizeaza lucrari de tencuiala pe casele de scara (executate deja in proportie de 60%).
In final parkingul va asigura un numar de 354 de locuri, avand un regim de inaltime de D+P+3E+Terasa. Suprafata construita a imobilului va fi de 1.971 mp, iar suprafata desfasurata de 7.941 mp. Valoarea lucrarii este de 4.671.361,00 lei (fara TVA), cu circa 80% mai putin fata de valoarea estimata in caietul de sarcini (de circa 24,3 milioane de lei).

Parking Fabricii

Stadiul Parkingului Fabricii din cartierul Marasti este in acest moment de circa 65%.
In prezent se toarna betonul in stalpii etajului II la corpul A, iar la corpul B se cofreaza planseul peste etajul II. La corpul C se executa betonarea in diafragme, in stalpi si in caja liftului de la parter, iar la corp D se toarna betonul in stalpii peste parter.
Capacitatea parkingului este de 310 locuri, iar constructia are un regim de inaltime de format din D+P+3E+Terasa. Suprafata construita este de 1.650 mp, iar cea desfasurata de 6.600 mp. Executantul lucrarii este SC Concefa SA, iar valoarea investitiei este de 7.243.348,00 lei (fara TVA). (de retinut ca acest pret este cu circa 72% mai scazut decat valoarea estimata in caietul de sarcini, care a fost de 26,2 milioane de lei)
Parking Mehedinti
In urma refuzului locuitorilor de pe str. Aurel Vlaicu, unde era prevazut un parking de cartier Primaria a decis sa mute investitia in alt amplasament. Acest amplasament este in zona strazii Mehedinti, astfel, locuitorii din cartierul Manastur fiind cei care vor avea doua parkinguri de cartier.
Lucrarile la acest parking au inceput in luna mai, au fost deja deviate retelele de apa existente pe amplasament pentru a face loc investitiei. In acest moment se executa cofrarea planseului peste demisol (terminat in proportie de cca 80%) si s-a inceput armarea grinzilor  exterioare aferente parterului. Cam 20% din investitie a fost realizata.
Parkingul va fi construit de catre firma Napoca Construct, castigatoarea licitatiei organizate in 2009 pentru realizarea parkingului de pe strada Aurel Vlaicu cu valoarea de 2.461.724, 29 lei.
Regimul de inaltime al constructiei va fi  de demisol parter si terasa, iar capacitatea parkingului va fi de 120 locuri.

Parkingurile de cartier sunt una dintre directiile de interes ale municipalitatii clujene privind rezolvarea locurilor de parcare in cartiere. Celor circa 1200 de locuri de parcare din parkinguri li se adauga cele 40.726 locuri de parcare la sol, obtinute in urma sistematizarii zonelor rezidentiale, a finalizarii investitiilor de asfaltare a aleilor dintre blocuri.

Modalitatea de obtinere a unui loc in parkingurile de cartier este detaliata in regulamentul aprobat in acest sens de catre Consiliul Local, in vederea stabilirii unor reguli deschise transparente si accesibile oricarui cetatean.
Locurile se atribuie pe baza de abonament anual, un loc in parking pentru o persoana fizica fiind intre 110 lei pe an in spatiile acoperite si 60 de lei pe an pe terase. In ceea ce priveste abonamentul de parcare pe o parcare la sol in cartiere, este in jur de 50 de lei, in functie de suprafata ocupata.