Ref: Concursul de fotografie “Cluj-Napoca – orasul comoara”

Primaria municipiului Cluj-Napoca prelungeste termenul limita de inscriere pentru concursul de fotografie “Cluj-Napoca – Orasul comoara” pana la data de 15 noiembrie 2011.

Astfel, jurizarea si anuntarea castigatorilor va avea loc in perioada 1-20 noiembrie 2011 iar lucarile castigatoare vor fi prezentate clujenilor in cadrul unei expozitii in luna decembrie.

Concursul se va desfasura tot pe doua sectiuni: fotografii realizate cu aparat foto digital si fotografii realizate cu telefoane mobile. Fiecare concurent poate participa cu maxim 2 imagini la fiecare sectiune.
Formularul de inscriere impreuna cu fotografiile vor putea fi trimise online la adresa concurs@primariaclujnapoca.ro sau depuse la registratura (fotografille pe un CD).
Premiile vor consta in telefoane mobile si aparate de fotografiat. Anul acesta se va oferi si un premiu special “Ion Petcu” in memoria cunoscutului foto-reporter clujean.

Nu vor fi acceptate fotografiile care:
· incita la incalcarea legii
· incita la violenta
· promoveaza rasismul, sexismul, homofobia, discriminarea etnica, sociala, rasiala, religioasa sau orice fel de discriminare
· au caracter ofensator, abuziv, indecent, calomniator sau obscen
· pot aduce prejudicii unei persoane, unei afaceri sau unei intreprinderi
· sunt protejate de drepturi de autor care nu apartin concurentului
· contin publicitate explicita sau implicita
Lucrarile inscrise in concurs sunt apreciate dupa criteriile:
Creativitate, originalitate, idee, estetica imaginii
Premiile de anul trecut: Premiu1 1, Andrei Giurgiuman; Premiul 2, Emil Moritz; Premiul 3, Horia Paroiu; Premiul Special: Tothazan Ioanis Dan; Mentiune: Muscan Ioana Simona
Foto Mobil: Premiul 1, Criste Bogdan; Premiul 2, Tegzesiu Raluca; Premiul 3, Tegzesiu Mihaela.