În perioada 18.11.-24.11.2011, s-au desfăşurat acţiuni pentru limitarea fenomenului cerşetoriei pe raza municipiului Cluj-Napoca. La acţiuni au participat poliţişti locali din cadrul Serviciului Ordine şi Siguranţă Publică.
          Scop – limitarea fenomenului cerşetoriei pe raza municipiului Cluj-Napoca.
          Legislaţie – HCL 422/1999 modificată prin HCL 108/2010
– L 61/1991 republicată
          Rezultatele acţiunilor:
      Au fost depistate 12 persoane adulte care apelau la mila publică, s-au încheiat 12 procese verbale de constatatre a contravenţiei în valoare de 1.200 lei.
     De asemenea, au fost depistate 8 persoane fără adăpost, din care 2 minori. O persoană a fost transportată la UPU, patru persoane au fost transportate la Azilul de pe str. Oaşului şi o persoană cu doi copii au fost predaţi la sediul DGASPC-Cluj str.General Eremia Grigorescu nr. 37-39.
     Acţiunile vor continua şi în perioada următoare.