„10 pentru Cluj” este un eveniment organizat de Primăria și Consiliul local al municipiului Cluj-Napoca cu sprijinul Inspectoratului Şcolar Judeţean Cluj, al mediului de afaceri clujean şi al instituţiilor locale și europene (Parlamentul European).
În cadrul galei sunt premiați preșcolarii și elevii cu vârste între 3-18 ani pentru performanţele excepţionale obţinute în domeniul educaţiei, sportului sau pentru implicarea în comunitate. Acești tineri sunt modele de consecvență și perseverență, reușind să obțină distincții importante în cadrul olimpiadelor, proiectelor și concursurilor în care au fost implicați.
Valoarea cumulată a premiilor oferite elevilor clujeni se ridică la 92.000 lei în premii valorice sau produse.
Câștigătorii ediției 2021:
Prichindeii cetății (preșcolari): Mihai Adam Alexandru, Botean Aida, Pâgleșan Teodor-Cristian, Pondea Alexandra Ilia, Bogyo-Leția Eliza, Ban Ioan-Matei, Sinca Bianca, Sopon Sofia Alia, Giurgiu Andrei Cristian, Cocoși Mihai Richard, Varga Erika, Kiss Tibor Domokos, Polereczky Viktor, Kiss Roman David Andrei, Szalma Maja Petra, Kiss David Botond, Grupul de majorete „Eclipse”
Mediu: Grupul de 9 elevi de la Colegiul de Servicii în Turism „Napoca” cu proiectul de educație ecologică și protecția mediului „Protejăm natura pentru viață”(ciclu liceal)
Social: Grupul de elevi „Voluntarii Destoinici” (ciclu primar), Grupul de 14 elevi de la Colegiul de Servicii în Turism „Napoca” cu Proiectul social „Dăruiește speranță!” (ciclu liceal)
Sport de echipă: Grupul de majorete „Eclipse” (ciclu primar), Grupul de majorete „Eclipse” (ciclu gimnazial), Grupul de majorete „Elite” (ciclu liceal)
Sport individual: Gherasim David (ciclu primar), Metea Maia (ciclu primar), Todoran Matei-Radu (ciclu gimnazial), Deaconu Mihai-Bogdan (ciclu liceal)
Arte individual: Loșonți Andrada Diana (ciclu primar), Morar Matei- Alexandru (ciclu gimnazial), Palkó-Kondrát Ádám (ciclu liceal)
Științe: Rus George Cristian (ciclu primar), Lijfering Joshua Raphael (ciclu gimnazial), Blesneag Ioana (ciclu liceal)
IT: Sandea Iancu-Ioan (ciclu gimnazial), Pescariu David Alexandru (ciclu liceal)
Inovație: Grupul Bitline de la Academia „Descoperă-ți pasiunea în IT” (ciclu liceal)
Ambasador pentru Cluj: Ciobotă Maya Cristina (ciclu gimnazial), Torge Mara (ciclu liceal)
Elevul anului: Blesneag Ioana (ciclu liceal)
Profesorul anului: Lobonț Gheorghe de la Colegiul Național „Emil Racoviță”
Premierea tinerilor elevi clujeni cu rezultate deosebite se datorează sponsorilor și partenerilor, fără a implica alocări de la bugetul local. Gala de excelență „10 pentru Cluj” a fost sprijinită în acest an de: Terapia – o companie SunPharma, NTT DATA Romania, Banca Transilvania, Betfair Romania Development, Farmec, Bosch Romania, Nagarro, Emerson, msg systems Romania, Universitatea Babeş-Bolyai, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Dl Daniel Buda – Membru în Parlamentul European, Moldovan Carmangerie, Jolidon, CSi Romania, Iulius Mall Cluj Napoca, Deutschsprachiger Wirtschaftsclub Nordtransilvanien – DWNT și Coral.
Înregistrarea integrală a Galei de Excelență „10 pentru Cluj” poate fi urmărită aici: https://www.facebook.com/10pentrucluj/videos/2955760831342070