Se convoacă, în şedinţă extraordinară, Consiliul local al municipiului Cluj-Napoca, în ziua de luni, 30 septembrie 2024, ora 15, conform Dispoziției nr. 2835 din 26 septembrie 2024. Ședința se va desfășura prin platforma on-line de videoconferință Cisco webex.

Proiectul ordinii de zi

1. Proiect de hotărâre privind aprobarea răscumpărării, de către Societatea Sala Polivalentă S.A., a pachetului de acțiuni deținut de către Regia Autonomă a Domeniului Public Cluj-Napoca. Proiect din inițiativa primarului. Comisia I, Comisia II și Comisia VI.

2. Proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a schimbării denumirii unității de învățământ preuniversitar Școala Primară „Paradisul Prichindeilor” Cluj-Napoca în Școala Primară „Sayora” Cluj-Napoca. Proiect din inițiativa primarului. Comisia II și Comisia IV.

3. Proiect de hotărâre privind implementarea în anul 2024 a proiectului „Intervenții din Fonduri Locale pentru Desegregarea Zonei Pata Rât” – INFIELD Pata Rât al Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană Cluj. Proiect din inițiativa consilierului local și viceprimarului Oláh Emese. Comisia I, Comisia II și Comisia V.

4. Proiect de hotărâre privind aprobarea încheirii Acordului de asociere privind realizarea în parteneriat a procedurilor de achiziție publică necesare implementării proiectului „Tren Metropolitan Gilău-Florești-Cluj-Napoca-Baciu-Apahida-Jucu-Bonțida” – etapa I a sistemului de transport metropolitan rapid Cluj: Magistrala I de Metrou și Tren Metropolitan, inclusiv legătura dintre acestea și a studiilor conexe viitoarelor obiective de investiții, COMPONENTA 2. TREN METROPOLITAN Cluj”. Proiect din inițiativa primarului. Comisia I, Comisia II și Comisia VI.