H O T Ă R Â R E
privind aprobarea Planului Urbanistic de Detaliu –
Construire locuință unifamilială S+P+E, str. Câmpului nr. 156A
Consiliul local al municipiului Cluj-Napoca întrunit în şedinţa ordinară,
Examinând proiectul de hotărâre privind aprobarea Planului Urbanistic de Detaliu – Construire locuință unifamilială S+P+E, str. Câmpului nr. 156A – proiect din iniţiativa primarului;
Reținând Referatul de aprobare nr. 215109/1/29.04.2020 al primarului municipiului Cluj-Napoca, în calitate de inițiator;
Analizând Raportul de specialitate nr. 215159 din 29.04.2020 al Direcţiei Generale de Urbanism și al Direcției Juridice, prin care se propune aprobarea Planului Urbanistic de Detaliu – Construire locuință unifamilială S+P+E, str. Câmpului nr. 156A, beneficiari: Fărăgău Luminița și Fărăgău Ovidiu-Ioan;
Reținând Avizul Arhitectului șef nr. 618 din 4.07.2019 și avizele organismelor teritoriale interesate;
Văzând avizul comisiei de specialitate;
Potrivit prevederilor art. 56 din Legea nr. 350/2001 privind amenajarea teritoriului şi urbanismul, cu modificările şi completările ulterioare şi ţinând cont de prevederile Regulamentului Local de Urbanism, aprobat prin Hotărârea nr. 493/2014, cu modificările și completările ulterioare;
Potrivit dispoziţiunilor art. 129, 133 alin. 1, 139 și 196 din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ,
H O T Ă R Ă Ş T E :
Art. 1. – | Se aprobă Planul Urbanistic de Detaliu – Construire locuință unifamilială S+P+E, str. Câmpului nr. 156A, beneficiari: Fărăgău Luminița și Fărăgău Ovidiu-Ioan, pe o parcelă proprietate privată, cu nr. cad. 315917. Documentația reglementează: – retragerea faţă de limitele laterale: 3 m; – retragerea faţă de limita posterioară: min. 20 m; – distanța față de clădirea existentă: max. 17 m; – accesul auto și pietonal: din aleea Bâlea; – staționarea autovehiculelor: în interiorul parcelei, două locuri de parcare amenajate la sol, necesarul de locuri calculându-se conform Anexei 2 din Regulament; – echiparea tehnico-edilitară: completă pe parcelă. Toate investiţiile propuse prin această documentaţie de urbanism vor fi suportate de beneficiarii acesteia. | |
Art. 2. – | Se stabileşte perioada de valabilitate a documentaţiei de doi ani de la aprobare. | |
Art. 3. – | Cu îndeplinirea prevederilor hotărârii se încredinţează Direcţia Generală de Urbanism. | |
Preşedinte de şedinţă, Ec. Dan Ștefan Tarcea
| ||
Contrasemnează: Secretarul general al municipiului, Jr. Aurora Roşca |
Nr. 241 din 12 mai 2020
(Hotărârea a fost adoptată cu 27 voturi)