„Cluj 100” este denumirea programului realizat de comunitatea clujeană cu prilejul aniversării a 100 de ani de la Marea Unire.

Sub această cupolă, pe tot parcursul anului 2018, se desfășoară la Cluj-Napoca o varietate de proiecte și evenimente, care ilustrează dimensiunile municipiului și evoluția comunității clujene în ultimul secol – de la inițiative care să aducă în atenția publicului momente importante din istorie, până la proiecte locale care au primit recunoaștere națională sau internațională și care includ în edițiile din anul acesta variate componente dedicate sărbătorii Centenarului: 1918-2018.

Inițiativele comunității clujene se alătură, astfel, proiectelor realizate de administrațiile locale din întreaga țară pentru celebrarea Marii Uniri și devin parte integrantă a modului în care România marchează această aniversare de importanță istorică.

Așadar, „Cluj 100” reprezintă în primul rând un moment istoric aniversar, cu încărcătură pozitivă, de mare importanță pentru românii de pretutindeni. Elementele istorice și moștenirea culturală a Clujului sunt prioritare în prezentarea programului. În același timp, „Cluj 100” este un prilej de a arăta multiplele dimensiuni ale Clujului contemporan și, implicit, evoluția orașului nostru în ultimul secol.

Pentru a fi la curent cu noutățile din programul Cluj 100, urmăriți pagina de Facebook:

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
De Ziua Curățeniei Naționale clujenii se unesc pentru un județ curat  Sâmbătă, 21 septembrie, clujenii sunt invitați de la ora 09:00 să participe la Ziua Curățeniei Naționale, alături de 4000 de voluntari dedicați protejării mediului în județul Cluj.  Campania este organizată de Let’s Do It, Romania! în următoarele puncte din județ:
- Parc Est;
- Hoia;
- Făget;
- Lacul Tarnița;
- Câmpia Turzii, zona Obor;
- Dej.  Împreună facem fapte bune pentru natură și pentru comunitate!

De Ziua Curățeniei Naționale clujenii se unesc pentru un județ curat

- Parc Est;
- Hoia;
- Făget;
- Lacul Tarnița;
- Câmpia Turzii, zona Obor;
- Dej.

Împreună facem fapte bune pentru natură și pentru comunitate!📣𝐎 𝐧𝐨𝐮𝐚 𝐞𝐝𝐢𝐭𝐢𝐞 𝐚 𝐙𝐢𝐥𝐞𝐢 𝐝𝐞 𝐂𝐮𝐫𝐚𝐭𝐞𝐧𝐢𝐞 𝐍𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥𝐚
📌🚮𝐂𝐢𝐫𝐜𝐚 𝟒𝟎𝟎𝟎 𝐝𝐞 𝐯𝐨𝐥𝐮𝐧𝐭𝐚𝐫𝐢 𝐯𝐨𝐫 𝐥𝐮𝐚 𝐩𝐚𝐫𝐭𝐞 𝐥𝐚 𝐚𝐜𝐭𝐢𝐯𝐢𝐭𝐚𝐭𝐞 𝐢𝐧 𝐣𝐮𝐝𝐞𝐭𝐮𝐥 𝐂𝐥𝐮𝐣

🔹Consiliul Județean Cluj sprijină și în acest an Asociația Nature O’clock, reprezentanta Let’s Do It, Romania! în județul Cluj, în vederea derulării în condiții optime a celei mai ample acțiuni de curățenie generală - 𝐙𝐢𝐮𝐚 𝐝𝐞 𝐂𝐮𝐫𝐚𝐭𝐞𝐧𝐢𝐞 𝐍𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥𝐚, în data de 📅𝟐𝟏 𝐬𝐞𝐩𝐭𝐞𝐦𝐛𝐫𝐢𝐞 𝐚.𝐜.

🗺Evenimentul implică 𝟭𝟵𝟴 𝗱𝗲 𝘁𝗮𝗿𝗶 𝘀𝗶 𝗽𝗲𝘀𝘁𝗲 𝟭𝟵 𝗺𝗶𝗹𝗶𝗼𝗮𝗻𝗲 𝗱𝗲 𝘃𝗼𝗹𝘂𝗻𝘁𝗮𝗿𝗶 care se mobilizează pentru o curățenie globală.

🚮Astfel, clujenii și toți cei interesați sunt așteptați în data de 21 septembrie, începând cu ora 09.00, să strângă deșeurile din natură și să petreacă o zi împreună cu oameni dornici să facă fapte bune.

🔔𝐀𝐥𝐢𝐧 𝐓𝐢𝐬̦𝐞, 𝐩𝐫𝐞𝐬𝐞𝐝𝐢𝐧𝐭𝐞𝐥𝐞 𝐂𝐨𝐧𝐬𝐢𝐥𝐢𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐉𝐮𝐝𝐞𝐭𝐞𝐚𝐧 𝐂𝐥𝐮𝐣: „𝑆𝑢𝑐𝑐𝑒𝑠𝑢𝑙 𝑖𝑛𝑟𝑒𝑔𝑖𝑠𝑡𝑟𝑎𝑡 𝑑𝑒-𝑎 𝑙𝑢𝑛𝑔𝑢𝑙 𝑡𝑖𝑚𝑝𝑢𝑙𝑢𝑖 𝑑𝑒 𝑎𝑐𝑒𝑠𝑡 𝑝𝑟𝑜𝑖𝑒𝑐𝑡, 𝑑𝑒𝑟𝑢𝑙𝑎𝑡 𝑙𝑎 𝑛𝑖𝑣𝑒𝑙 𝑚𝑜𝑛𝑑𝑖𝑎𝑙, 𝑠𝑒 𝑟𝑒𝑓𝑙𝑒𝑐𝑡𝑎 𝑠𝑖 𝑖𝑛 𝑐𝑜𝑛𝑑𝑢𝑖𝑡𝑎 𝑐𝑒𝑡𝑎𝑡𝑒𝑛𝑖𝑙𝑜𝑟 𝑓𝑎𝑡𝑎 𝑑𝑒 𝑚𝑒𝑑𝑖𝑢𝑙 𝑖𝑛𝑐𝑜𝑛𝑗𝑢𝑟𝑎𝑡𝑜𝑟. 𝑃𝑟𝑖𝑛 𝑖𝑛𝑡𝑒𝑟𝑚𝑒𝑑𝑖𝑢𝑙 𝑎𝑐𝑒𝑠𝑡𝑢𝑖𝑎 𝑎𝑢 𝑓𝑜𝑠𝑡 𝑝𝑟𝑜𝑚𝑜𝑣𝑎𝑡𝑒 𝑐𝑜𝑚𝑝𝑜𝑟𝑡𝑎𝑚𝑒𝑛𝑡𝑒 𝑟𝑒𝑠𝑝𝑜𝑛𝑠𝑎𝑏𝑖𝑙𝑒 𝑠𝑖 𝑏𝑢𝑛𝑒 𝑝𝑟𝑎𝑐𝑡𝑖𝑐𝑖 𝑖𝑛 𝑐𝑒𝑒𝑎 𝑐𝑒 𝑝𝑟𝑖𝑣𝑒𝑠̦𝑡𝑒 𝑝𝑟𝑜𝑡𝑒𝑗𝑎𝑟𝑒𝑎 𝑠𝑖 𝑐𝑜𝑛𝑠𝑒𝑟𝑣𝑎𝑟𝑒𝑎 𝑛𝑎𝑡𝑢𝑟𝑖𝑖. 𝐼𝑛𝑑𝑒𝑚𝑛 𝑐𝑙𝑢𝑗𝑒𝑛𝑖𝑖 𝑠𝑎 𝑑𝑒𝑎 𝑑𝑜𝑣𝑎𝑑𝑎, 𝑠̦𝑖 𝑑𝑒 𝑎𝑐𝑒𝑎𝑠𝑡𝑎 𝑑𝑎𝑡𝑎, 𝑑𝑒 𝑖𝑚𝑝𝑙𝑖𝑐𝑎𝑟𝑒 𝑠𝑖 𝑠𝑝𝑖𝑟𝑖𝑡 𝑐𝑖𝑣𝑖𝑐 𝑝𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢 𝑎 𝑝𝑢𝑡𝑒𝑎 𝑎𝑣𝑒𝑎 𝑝𝑎𝑟𝑡𝑒 𝑑𝑒 𝑢𝑛 𝑚𝑒𝑑𝑖𝑢 𝑐𝑢𝑟𝑎𝑡 𝑠𝑖 𝑠𝑎𝑛𝑎𝑡𝑜𝑠.”

💬𝐋𝐚𝐮𝐫𝐚 𝐆𝐚𝐢𝐧𝐚, 𝐩𝐫𝐞𝐬𝐞𝐝𝐢𝐧𝐭𝐞 𝐀𝐬𝐨𝐜𝐢𝐚𝐭𝐢𝐚 𝐍𝐚𝐭𝐮𝐫𝐞 𝐎’𝐜𝐥𝐨𝐜𝐤, 𝐫𝐞𝐩𝐫𝐞𝐳𝐞𝐧𝐭𝐚𝐧𝐭𝐚 𝐋𝐞𝐭’𝐬 𝐃𝐨 𝐈𝐭, 𝐑𝐨𝐦𝐚𝐧𝐢𝐚! 𝐢𝐧 𝐣𝐮𝐝𝐞𝐭𝐮𝐥 𝐂𝐥𝐮𝐣:
„𝐴 11-𝑎 𝑒𝑑𝑖𝑡𝑖𝑒 𝑎 𝑍𝑖𝑙𝑒𝑖 𝑑𝑒 𝐶𝑢𝑟𝑎𝑡𝑒𝑛𝑖𝑒 𝑁𝑎𝑡𝑖𝑜𝑛𝑎𝑙𝑎 𝑟𝑒𝑢𝑛𝑒𝑠𝑡𝑒 𝑖𝑛 𝑗𝑢𝑑𝑒𝑡𝑢𝑙 𝐶𝑙𝑢𝑗 𝑚𝑖𝑖 𝑑𝑒 𝑣𝑜𝑙𝑢𝑛𝑡𝑎𝑟𝑖, 𝑐𝑎𝑟𝑒 𝑐𝑜𝑛𝑡𝑖𝑛𝑢𝑎 𝑠𝑎 𝑎𝑟𝑎𝑡𝑒 𝑑𝑒𝑣𝑜𝑡𝑎𝑚𝑒𝑛𝑡 𝑓𝑎𝑡𝑎 𝑑𝑒 𝑜𝑐𝑟𝑜𝑡𝑖𝑟𝑒𝑎 𝑛𝑎𝑡𝑢𝑟𝑖𝑖. 𝐼𝑛 𝑎𝑐𝑒𝑠𝑡 𝑎𝑛, 𝑝𝑒 𝑙𝑎𝑛𝑔𝑎 𝑐𝑜𝑙𝑒𝑐𝑡𝑎𝑟𝑒𝑎 𝑝𝑟𝑜𝑝𝑟𝑖𝑢-𝑧𝑖𝑠𝑎 𝑎 𝑑𝑒𝑠𝑒𝑢𝑟𝑖𝑙𝑜𝑟, 𝑣𝑜𝑚 𝑚𝑜𝑛𝑡𝑎 𝑖𝑛 𝑃𝑎𝑟𝑐𝑢𝑙 𝐸𝑠𝑡 𝑑𝑖𝑛 𝐶𝑙𝑢𝑗-𝑁𝑎𝑝𝑜𝑐𝑎 𝑠𝑖 𝑝𝑎𝑛𝑜𝑢𝑟𝑖 𝑐𝑢 𝑓𝑜𝑡𝑜𝑔𝑟𝑎𝑓𝑖𝑖, 𝑑𝑖𝑛 2018 𝑠𝑖 𝑝𝑎𝑛𝑎 𝑖𝑛 𝑝𝑟𝑒𝑧𝑒𝑛𝑡, 𝑐𝑎𝑟𝑒 𝑟𝑒𝑓𝑙𝑒𝑐𝑡𝑎 𝑐𝑢𝑚 𝑎𝑟𝑎𝑡𝑎 𝑧𝑜𝑛𝑎 𝑖𝑛𝑎𝑖𝑛𝑡𝑒 𝑠𝑖 𝑑𝑢𝑝𝑎 𝑒𝑐𝑜𝑙𝑜𝑔𝑖𝑧𝑎𝑟𝑒. 𝐴𝑐𝑒𝑠𝑡𝑒𝑎 𝑎𝑢 𝑠𝑐𝑜𝑝𝑢𝑙 𝑑𝑒 𝑎 𝑠𝑢𝑏𝑙𝑖𝑛𝑖𝑎 𝑓𝑎𝑝𝑡𝑢𝑙 𝑐𝑎 𝑒𝑓𝑜𝑟𝑡𝑢𝑟𝑖𝑙𝑒 𝑣𝑜𝑙𝑢𝑛𝑡𝑎𝑟𝑖𝑙𝑜𝑟, 𝑎𝑢𝑡𝑜𝑟𝑖𝑡𝑎𝑡𝑖𝑙𝑜𝑟 𝑙𝑜𝑐𝑎𝑙𝑒 𝑠̦𝑖 𝑐𝑜𝑚𝑝𝑎𝑛𝑖𝑖𝑙𝑜𝑟 𝑐𝑎𝑟𝑒 𝑎𝑢 𝑠𝑢𝑠𝑡𝑖𝑛𝑢𝑡 𝑝𝑟𝑜𝑖𝑒𝑐𝑡𝑢𝑙 𝑎𝑢 𝑐𝑜𝑛𝑑𝑢𝑠 𝑙𝑎 𝑟𝑒𝑧𝑢𝑙𝑡𝑎𝑡𝑒 𝑣𝑖𝑧𝑖𝑏𝑖𝑙𝑒, 𝑐𝑜𝑛𝑐𝑟𝑒𝑡𝑒.”

📌În județul Cluj manifestarea va avea loc în următoarele puncte principale:
✅Cluj-Napoca, Parc Est
✅Lacul Tarnița

📌De asemenea, acțiunea de ecologizare se va desfășura și în alte locații, precum:
✅Cluj-Napoca, Hoia
✅Cluj-Napoca, Făget
✅Câmpia Turzii, zona Obor
✅Dej
✅Mai multe sate de pe raza județului Cluj.

📌Totodată, în municipiul Turda și în Florești – Malul Someșului, cu acces de pe strada Tineretului, activitatea se organizează 𝐯𝐢𝐧𝐞𝐫𝐢, 𝟐𝟎 𝐬𝐞𝐩𝐭𝐞𝐦𝐛𝐫𝐢𝐞. Mai mult, cu suportul instituțiilor de învățământ, parcurile din zonele proxime unităților școlare vor fi ecologizate tot în data de 20 septembrie.

📲♻️🚮Reamintim faptul că în 2024 a fost lansată aplicația „Let’s Do It, România!”, disponibilă pe iOS și Android. Aplicația permite utilizatorilor să semnaleze în mod gratuit prezența deșeurilor sau a ambroziei, iar notificările vor fi transmise autorităților competente pentru a asigura curățarea acestor zone. Această soluție digitală reprezintă un element esențial în eforturile de protejare a mediului, facilitând implicarea cetățenilor în mod direct și rapid.
... Citește mai multeSee Less

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Momente de la evenimentele organizate sub egida Cluj 100 până acum

Incorrect slider name. Please make sure to use a valid slider slug.

Vedeți aici care sunt următoarele evenimente din programul „Cluj 100”.