In perioada 01-31.05.2015, poliţiştii locali din cadrul Serviciului Ordine şi Siguranţa Publică au depistat pe raza municipiului 97 cazuri de cerşetorie, respectiv 37 persoane care apelau la mila publicului (unele dintre acestea au fost regăsite de mai multe ori în stradă), ocazie cu care s-au întocmit un număr de 67 procese verbale de constatare a contravenţiei, în conformitate cu Legea nr. 61/91 rep. şi HCL nr. 422/1999 modificată de HCL nr. 108/2010. De asemenea au fost sesizate de către cetăţeni 4 cazuri de cerşetorie la numărul de telefon 0264/955.
Dintre locaţiile în care au fost depistate persoane care apelau la mila publicului, enumerăm: pţa Mihai Viteazu, bdul Eroilor, pţa Unirii, pţa Avram Iancu, pţa Cipariu, str. T. Moșoiu nr. 2, pţa L. Blaga, bdul 21 Decembrie 1989, parc I. L. Caragiale, str. Fabricii, str. Primăverii, calea Floreşti, pța Mărăști.
De asemenea, în aceeaşi perioadă au fost identificate de către poliţiştii locali pe raza municipiului, cu precădere în zona centrală, persoane fără adăpost în 155 cazuri, aceleaşi persoane regăsindu-se aproape zilnic în stradă.
Dintre locaţiile frecventate de către persoanele fără adăpost, enumerăm: Pţa Unirii, pţa L. Blaga, pţa M. Viteazul, str. Universităţii, pţa Muzeului, bdul Eroilor, pţa Mărăşti, bdul 21 Decembrie 1989.