Incepand de luni, 3 octombrie 2016, clujenii de toate varstele se vor putea bucura de Bazinul Olimpic Grigorescu, care va functiona pe toata durata anului. Bazinul de dimensiuni olimpice (50m x 25 m), acoperit cu un balon presostatic, asigura o temperatura a apei de 26-28 grade Celsius, tratata automat gratie unui sistem de filtrare modern. Bazinul Olimpic Grigorescu este dotat cu aparatura pentru fitness: treadmill aquaness (benzi de alergare acvatice), aquabike aquaness (biciclete acvatice), static Swim (sistem de inot contracurent pentru antrenament aquafitness). Bazinul va functiona dupa urmatorul program: luni–vineri – 6.00- 22.00, sambata– duminica 8.00-18.00. Biletul de intrare va costa 18 lei, iar copiii, elevii, studentii, pensionarii si persoanele cu dizabilitati vor plati doar 12 lei. La Bazinul Olimpic Grigorescu, Primaria Cluj-Napoca si RADP vor derula programe speciale de invatare a inotului pentru elevii din clasele primare, in intervalul orar 8.00-12.00. Pentru amenajarea Bazinului Olimpic Grigorescu, Primaria Cluj-Napoca a alocat suma de 3.305.000 lei. Pe langa inchiderea cu un balon presostatic cu tripla membrana a bazinului olimpic, in cadrul lucrarilor de modernizare au fost construite spatii tehnice si vestiare, a fost reparata si refinisata cuva bazinului (care a fost adusa la o cota maxima de 1,50 m), a fost reamenajata zona de acces catre bazin, cu instalatiile electrice si de gaze aferente. La Strandul Sun din Grigorescu, Primaria Cluj-Napoca si RADP vor realiza un Aqua Park modern. In prezent se lucreaza la proiectul de deviere a magistralei electrice care afecteaza lucrarile de construire a Aqua Parkului, urmand ca dupa finalizarea acestuia sa se treaca la realizare proiectului propriu-zis.

29 septembrie 2016