Concursul „Curățenie Generală” revine în perioada 1 aprilie – 29 mai

Asociațiile de proprietari se pot înscrie online, pe site-ul primăriei.

Termen limită înscriere în concurs: 7 aprilie.

În cadrul concursului pot participa asociațiile de proprietari/ locatari care efectuează lucrări de întreținere a spațiilor verzi, a parcărilor, terenurilor aferente imobilelor etc. aparținând domeniului public sau privat al municipiului Cluj-Napoca. Înscrierile se pot face pe site-ul primăriei, începând cu 1 aprilie, AICI. Regulamentul concursului poate fi consultat AICI

Calendar Curățenie Generală 2024:

1-7 aprilie – înscrierea la concurs

8-30 aprilie – efectuarea lucrărilor de curățenie și întreținere

1-10 mai – etapa I de jurizare

13-22 mai – etapa II de jurizare

27-29 mai – desemnarea câștigătorilor

Pentru anul 2024, a fost aprobată suma de 582.000 lei din bugetul municipiului pentru premierea asociațiilor din cadrul concursului, după cum urmează: – 40 premii locul I, fiecare în valoare de 3.200 lei – 40 premii locul II, fiecare în valoare de 2.700 lei – 80 premii locul III, fiecare în valoare de 2.200 lei – 100 mențiuni, fiecare în valoare de 1.700 lei Asociațiile de proprietari câștigătoare pot folosi banii primiți numai în scopul reparării, amenajării, refațadizării și efectuării lucrărilor necesare imobilului în care locuiesc sau aferente acestuia.

Concursul între asociațiile de proprietari/locatari Curățenie Generală, ediția 20024 a fost aprobat prin HCL 136/2024