,,Creșterea eficienței energetice a Spitalului Clinic Municipal Cluj-Napoca”, COD SMIS 117731

Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice în calitate de Autoritate de Management, Agenția de Dezvoltare Regională Nord-Vest în calitate de Organism Intermediar pentru Programul Operațional Regional 2014-2020 și Unitatea Administrativ Teritorială Municipiului Cluj-Napoca în calitate de Beneficiar, au semnat Contractul de finanțare nerambursabilă nr. 3331/02.11.2018, Cod SMIS 117731, pentru proiectul ,,Creșterea eficienței energetice a Spitalului Clinic Municipal Cluj-Napoca”.

Obiectivul general al investiției este creșterea eficienței energetice a clădirii Spitalului Clinic Municipal Cluj-Napoca în scopul reducerii consumului energetic, inclusiv, prin utilizarea surselor de energie regenerabilă.
Valoarea totală a proiectului este de 24.382.891,34 lei. Valoarea totală eligibilă este de 24.382.891,34 lei din care:
• 20.725.457,64 lei finanțare nerambursabilă din Fondul European de Dezvoltare Regională (85 %)
• 3.169.775,87 lei finanțare nerambursabilă din bugetul național (13 %)
• 487.657,83 lei cofinanțare din bugetul Municipiului Cluj-Napoca (2 %)

Beneficiari direcţi: Populatia municipiului Cluj-Napoca in numar de aprox. 458.368 persoane (recensamant 2011, INSSE) si a celorlaltor localitati din judet in numar de aprox. 232.738 persoane (recensamant 2011, INSSE), principalii beneficiari ai serviciilor medicale furnizate in cadrul cladirii reabilitate, dar si populatia judetelor invecinate care apeleaza tot mai des la serviciile spitalului. Angajatii Spitalului Municipal Cluj-Napoca care vor beneficia de spatii de lucru reabilitate, conditii de exploatare si utilizare mai sigure si mai placute. UAT Municipiul Cluj-Napoca – solicitant al finanţării nerambursabile şi proprietar al cladirii publice; Prin realizarea proiectului, municpiul va eficientiza o cladire publica cu o suprafata construita desfasurata de peste 10.000 mp si va reduce cheltuielile cu energia consumata; de asemenea, ii va asigura institutiei subordonate Spitalul municipal spatiile corespunzatoare desfasurarii activitatii si furnizarii de servicii medicale. Spitalul Clinic Municipal Cluj-Napoca – ocupantul cladirii, care furnizeaza in cadrul acestora servicii medicale si asistenta medicala de specialitate si care va beneficia de spatiile necesare conform cerintelor de performanta enegetica in vigoare si de reducerea cheltuielilor cu energia.
Beneficiari indirecţi: Locuitorii Municipiului Cluj-Napoca – vor beneficia de cladirea modernizata, cu aspect mai placut, consumuri mai mici de energie si emisii reduse de gaze cu efect de sera in mediul in care locuiesc. Furnizorii de produse si servicii ai spitalului – in colaborarea cu spitalul municipal vor utiliza infrastructura reabilitata si isi vor oferi produsele/serviciile la un nivel de calitate mai ridicat. Furnizorii de produse/lucrari/servicii din cadrul proiectului care vor avea de castigat profituri din activitatile realizate pe 17 parcursul implementarii proiectului.
Perioada de implementare a proiectului: 02.11.2018-31.10.2020.