Primarul Emil Boc a participat la festivitatea de premiere a etapei regionale din cadrul First Tech Challenge România, o competiție de robotică destinată elevilor de liceu.

„Cu acestă ocazie i-am felicitat pe tinerii concurenți, pentru modul în care au decis să își pună în valoare calitățile și pentru că sunt un model pentru comunitățile din care provin”, a declarat primarul Emil Boc.

Peste 650 de participanți au fost angrenați în această competiție: elevi și mentori, voluntari de la Facultatea de robotică și mecatronică, foști membri ai echipelor de robotică din regiune dar și reprezentanți ai mediului privat. În total, competiția regională desfășurată la Cluj Innovation Park a reunit 43 de echipe din 42 din județe din Transilvania, dar și o echipă internațională, provenită din Istanbul (Turcia).

La etapa națională s-au calificat 24 de echipe. Ocupantele primelor 3 locuri au fost sunt:
Locul 3: „Brainstorms”, de la Colegiul Tehnic Papiu Ilarian din Zalău;
Locul 2: „B Robo-Team”, de la Liceul Tehnologic Ion I.C Brătianu din Satu Mare;
Locul 1: „Hype”, de la Liceul Nicolae Bălcesu din Cluj-Napoca.

La sfârșitul lunii martie, Campionatul Național FTC Romania se va desfășura tot la Cluj-Napoca și va angrena în competiție 120 de echipe din toată țara și din străinătate.