construire imobile de locuinte colective mici (4 apartamente)
–conf. PUZ aprobat cu HCL 741/30.09.2004; imprejmuire;
operatiuni notariale -dezlipire pentru drum
judetul Cluj, municipiul Cluj-Napoca, Erich Bergel, nr. FN
263093 (CF vechi 181570)
5388/1
plan de situatie al imobilului cu inventarul de coordonate intocmit de topograf Comiza Gheorghe.
131674
11.04.2014
Documentație urbanism
225
15.12.1998
792/21.12.1999; 515/15.12.2009

În conformitate cu prevederile Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare,

SE CERTIFICĂ

1. REGIM JURIDIC
Imobil situat în intravilanul municipiului Cluj-Napoca, în afara perimetrului de protecţie a valorilor istorice şi arhitectural – urbanistice partial in UTR=L3C si partial in UTR=CC (fasie de cca 50 m adiacent drumurilor principale) conf. PUZ aprobat cu HCL 741/30.09.2004.
Imobil în proprietate privată.
2. REGIM ECONOMIC
FOLOSINŢA ACTUALĂ: arător si fanat la Borhanci

Pentru UTR=L3c partial

DESTINAŢIA ZONEI : - subzona locuinţelor individuale şi colective mici cu maximum P+2E niveluri, situate în noile extinderi.
Art. 1 UTILIZĂRI ADMISE: locuinţe individuale şi colective mici cu max. P+2 niveluri, în regim de construire înşiruit, cuplat sau izolat.În funcţie de condiţiile geotehnice, se pot realiza construcţii terasate.
Art. 2 UTILIZĂRI ADMISE CU CONDIŢIONĂRI : se admite mansardarea clădirilor existente, cu luarea în calculul C.U.T. a unei suprafeţe desfăşurate pentru nivelul mansardei de maxim 60 % din aria unui nivel curent. Se admit funcţiuni comerciale şi servicii profesionale cu condiţia ca suprafaţa acestora să nu depăşească 200 mp ADC şi să nu genereze transporturi grele. Aceste funcţiuni vor fi dispuse la intersecţii şi se va considera că au o arie de servire de 250 metri. Realizarea locuinţelor este condiţionată de existenţa unui P.U.Z. aprobat conform legii;- pentru terenurile situate pe pante mai mari de 5% se vor efectua studii geotehnice în vederea stabilirii riscurilor de alunecare, a măsurilor de stabilizare a terenului şi a condiţiilor de realizare a construcţiilor, inclusiv a celor terasate.
Art. 3 UTILIZĂRI INTERZISE: se interzic următoarele utilizări : funcţiuni comerciale şi servicii profesionale care depăşesc suprafaţa de 200 mp ADC , care generează un trafic mare de persoane şi mărfuri, au program prelungit după orele 22,00 şi produc poluare, activităţi productive poluante, cu risc tehnologic sau incomode prin traficul generat ( peste 5 autovehicole mici pe zi sau orice fel de transport greu), prin utilizarea incintei pentru depozitare şi producţie, prin deşeurile produse ori prin programul de activitate ; anexe pentru creşterea animalelor pentru producţie şi subzistenţă; depozitatre en gros; depozitări de materiale refolosibile, platforme de precolectare a deşeurilor urbane; depozitarea pentru vânzare a unor cantităţi mari de substanţe inflamabile sau toxice ; activităţi productive care utilizează pentru depozitatre şi produţie terenul vizibil din circulaţiile publice ; autobaze şi staţii de întreţinere auto; lucrări de terasament de natură să afecteze amenajările din spaţiile publice şi construcţiile de pe parcelele adiacente; orice lucrări de terasament care pot să provoace scurgerea apelor pe parcelele vecine sau care împiedică evacuarea şi colectarea rapidă a apelor meteorice.

Pentru UTR=CC partial

DESTINAŢIA ZONEI: zona centrelor de cartier conţinând echipamente publice, Servicii de interes general (manageriale, tehnice, profesionale, sociale, colectiveşi personale, comerţ, restaurante, loisir), activităţi productive mici, nepoluante şi locuinţe
Art 1 UTILIZĂRI ADMISE: utilizările admise vor ţine seama de modul de localizare a centrelor de cartier existente, parţial configurate în condiţiile foarte limitate de teren, se admit conversii ale locuinţelor în spaţii cu alte destinaţii, se admit extinderi de spaţii comerciale de la parterul blocurilor de locuit, se admit instituţii, servicii şi echipamente publice la nivel de cartier, lăcaşuri de cult, sedii ale unor companii de firme, servicii pentru intreprinderi, proiectare, centre de expertizare, agenţii imobiliare, edituri comerţ, hoteluri, parcaje la sol şi multietajate, intreţinere autovehicole mici, grupuri sanitare publice şi anexe necesare pentru gestionarea şi întreţinerea spaţiilor publice.Toate vor avea parterul orientat spre stradă sau spaţii pietonale funcţiuni care admit accesul publicului în mod permanent sau conform unui program de funcţionare specific.
Art.2 UTILIZĂRI ADMISE CU CONDIŢIONĂRI: se admit la parterul clădirilor activităţi în care accesul publicului nu este liber numai în condiţia ca să nu fie alăturate mai mult de două astfel de clădiri şi să nu prezinte la stradă sau pe traseele pietonale un front.
Art. 3 UTILIZĂRI INTERZISE: construcţii provizorii de orice natură; activităţii productive poluante, cu risc tehnologic sau incomode prin traficul generat; depozitarea de materiale refolosibile; platforme de precolectare a deşeurilor urbane, activităţi care utilizează pentru depozitare şi producţie
terenul vizibil din circul aţiile publice sau din instituţiile publice, activităţi productive; lucrări de terasamente de natură să afecteze spaţiile publice şi construcţiile învecinate sau care să provcoace scurgerea necontrolată a apelor meteorice.

Încadrat în zona de impozitare 'D' conform H.C.L. 715/2000, modificată cu H.C.L. 209/2003.

3. REGIM TEHNIC
S =4702,0 mp


Pentru UTR=L3c partial

POT max= 35% CUTmax = 0,9 pentru Hmax= P+2E –conf. HCL nr. 741/2004

Art. 4 - CARACTERISTICILE PARCELELOR: -parcelar conf. PUZ
Art. 5 - AMPLASAREA CLĂDIRILOR FAŢĂ DE ALINIAMENT:
-clădirile se vor retrage faţă de aliniament cu o distanţă de minim 5 m pentru a permite în viitor parcarea - în faţă - a celei de a doua maşini în afara circulaţiilor publice şi pentru a permite plantarea corectă a unor arbori în grădina de faţadă fără riscul de deteriorare a gardurilor şi trotuarelor de protecţie; în cazul clădirilor înşiruite pe parcelele de colţ nu se admit decât clădiri cu faţade pe ambele străzi ( semi-cuplate sau izolate).
Art. 6 - AMPLASAREA CLĂDIRILOR FAŢĂ DE LIMITELE LATERALE ŞI POSTERIOARĂ A PARCELELOR:
- clădirile vor fi retrase cu jumătate din înălţimea la cornişă măsurată în puctul cel mai înalt faţă de teren, dar nu mai puţin de 3 m faţă de limitele laterale şi cu jumătate din înălţimea la cornişă, dar nu mai puţin de 5 m, faţă de limita posterioară.
Art. 7 - AMPLASAREA CLĂDIRILOR UNELE FAŢĂ DE ALTELE PE ACEEAŞI PARCELĂ: - distanţa minimă va fi egală cu jumătate din înălţimea la cornişe a clădirii celei mai înalte, dar nu mai puţin de 4,0 m.
Art. 8 - CIRCULAŢII ŞI ACCESE: parcela este construibilă numai dacă are asigurat un acces carosabil de minim 4,0 m lăţime dintr-o circulaţie publică în mod direct sau prin drept de trecere legal obţinut prin una din proprietăţile învecinate.
Art. 9 - STAŢIONAREA AUTO: vehicolele vor staţiona numai în interiorul parcelei, deci în afara circulaţiior publice, iar pentru vizitatori se vor prevedea parcări suplimentare.
Art. 10 - ÎNĂLŢIMEA MAXIMĂ A CLĂDIRILOR: -conf. PUZ: inaltimea maxima: P+1E+M
Art. 11 - ASPECTUL EXTERIOR AL CLĂDIRILOR:clădirile noi sau modificările de clădiri existente se vor integra în caracterul general al zonei şi se vor armoniza cu clădirile învecinate ca arhitectură şi finisaje.
Toate clădirile vor fi prevăzute cu acoperiş din materiale durabile la care se interzice folosirea azbocimentului şi a tablei albe strălucitoare.
Garajele şi anexele vizibile din circulaţiile publice se vor armoniza ca arhitectură şi finisaje cu clădirea principală
Art. 12 - CONDIŢII DE ECHIPARE EDILITARĂ:în mod obligatoriu toate construcţiile vor fi racordate la reţeaua publică de apă-canal-electrică.
- la clădirile dispuse pe aliniament ca racordarea burlanelor la canalizarea pluvială va fi făcută pe sub trotuare pentru a se evita producerea gheţii;
- se va asigura în mod special evacuarea rapidă şi captarea apelor meteorice în reţeaua de canalizare;
- toate noile branşamente pentru electricitate şi telefonie vor fi realizate îngropat ;
- se interzice dispunerea antenelor TV-satelit în locuri vizibile şin circulaţiile publice şi se recomandă evitarea dispunerii vizibile a cablurilor CATV. .
Art. 13 - SPAŢII LIBERE ŞI PLANTATE:spaţiile libere vizibile din circulaţiile publice vor fi tratate ca grădini de faţadă. Spaţiile neconstruite şi neocupate de accese şi trotuare de gardă vor fi înierbate şi plantate cu un arbore la fiecare 100 mp. Se recomandă ca pentru îmbunătăţirea microclimatului şi pentru protecţia construcţiei să se evite împermiabilizarea terenului peste minimum necesar pentru accese. În zonele de versanţi se recomandă plantarea speciilor de arbori a căror rădăcini contribuie la stabilizarea terenurilor.
Art. 14 - ÎMPREJMUIRILE: vor fi de max. 2,2 m şi min. 1,8 m din care un soclu opac şi o parte transparentă din fier, lemn sau plasă metalică, dublate cu gard viu; între proprietăţi împrejmuirile vor fi opace, de 2,2 m înălţime.

Pentru UTR=CC partial

POTmax= 80% (exclusiv echipamentele publice)
CUTmax= 2,0 pentru H=P+3,4E; CUTmax= 2,2 pentru H=P+5E şi peste

Zonă cu dotare edilitară completă şi imobile racordate la aceasta.
Art. 4 CARACTERISTICI ALE PARCELELOR: -conf. P.U.Z. –fasie de cca 50 m adiacent drumurilor principale;
-cu următoarele condiţionări: terenul se va lotiza în vederea menţinerii suprafeţelor necesare instituţiilor, serviciilor , echipamentelor, circulaţiilor carosabile şi pietonale publice precum şi a concesionării sau vânzării restului de teren pentru funcţiuni adecvate centrului de cartier. În cazul construcţiilor publice dispuse izolat terenul minim este de 1000 mp.cu un front la stradă de minim 30,0 m; pentru celelalte categorii de funcţiuni , se recomandă lotizarea terenului în parcele având minim 500 mp. şi un front la stradă de minim 15,0 m, în cazul construcţiilor dispuse în regim continuu şi de minim 18,0 m în cazul construcţiilor cuplate la un calcan lateral sau independent, în funcţie de necesităţile investitorilor vor fi concesionate sau cumpărate una sau mai multe parcele adiacente.
Art. 5 AMPLASAREA CLĂDIRILOR FAŢĂ DE ALINIAMENT: conform P.U.Z., cu următoarele condiţionări: clădirile publice vor fi retrase de la aliniament cu minim 4-10 m. sau vor fi dispuse pe aliniament în funcţie de profilul activităţii, de normele existente şi de situaţia caracteristică a străzilor adiacente. Clădirile care nu au funcţia de instituţii, servicii sau echipamente publice se amplasează cu retrageri de minim 4,0 m de la aliniament pe străzile cu trotuare având lăţimi de max. 3,0 m sau se pot dispune pe aliniament în cazul trotuarelor cu lăţimea de peste 3,0 m cu condiţia ca înălţimea maximă la cornişe a clădirilor să nu depăşească distanţa dintre acesta şi aliniamentul de pe latura opusă.
Art. 6 AMPLASAREA CLĂDIRILOR FAŢĂ DE LIMITELE LATERALE ŞI POSTERIOARĂ ALE PARCELELOR:conform P.U.Z., cu următoarele condiţionări: clădirile publice se vor amplasa în regim izolat, iar cele care adăpostesc restul funcţiunilor se recomandă să fie realizate preponderent în regim continuu sau discontinuu. Clădirile vor alcătui fronturi continue prin alipirea de clădirile învecinate dispuse pe limitele laterale ale parcelelor până la o distanţă de maxim 20,0 m de la Aliniament. Se interzice construirea pe limita parcelei dacă aceasta este
linie de separaţie a subzonei centrului de cartier de subzona preponderent rezidenţială precum şi dacă este limita care se separă, orice funcţiune de o parcelă rezervată echipamentelor publice sau unei biserici.
Art. 7 AMPLASAREA CLĂDIRILOR UNELE FAŢĂ DE ALTELE PE ACEEAŞI PARCELĂ: conform P.U.Z., cu următoarele condiţionări: clădirile vor respecta între ele distanţe egale cu media înălţimii fronturilor opuse.
Distanţa se poate reduce la jumătate, dar nu mai puţin de 6,0 metri, numai în cazul în care faţadele prezintă calcane sau ferestre care nu asigură luminarea unor încăperi, fie de locuit, fie pentru alte activităţi ce necesită lumină naturală.
Art. 8 ÎNĂLŢIMEA MAXIMĂ ADMISIBILĂ A CLĂDIRILOR: conform P.U.Z., cu următoarele condiţionări: pentru orice utilizări se va ţine seama de condiţiile geotehnice privind înălţimile recomandabile.
Art. 9 CIRCULAŢII ŞI ACCESE: conform P.U.Z., cu următoarele condiţionări:parcela este construibilă numai dacă are asigurat un acces carosabil de minimum 4,0 m. lăţime dintr-o circulaţie publică, în mod direct sau prin drept de trecere legal obţinut prin una din proprietăţile învecinate. Circulaţia pietonilor şi autovehiculelor se menţine pe căile existente.
Art. 10 STAŢIONAREA AUTOVEHICOLELOR: conform P.U.Z., cu următoarele condiţionări: Staţionarea autovehiculelor se admite numai în interiorul parcelei.
Art. 11 ASPECTUL EXTERIOR AL CLĂDIRILOR: conform P.U.Z., cu următoarele condiţionări:se va subordona cerinţelor specifice unei diversităţi de funcţiuni şi exprimării prestigiului investitorilor şi va răspunde exigenţelor actuale ale arhitecturii europene de coerenţă şi eleganţă.
Art. 12 CONDIŢII DE ECHIPARE EDILITARĂ: conform P.U.Z., cu următoarele condiţionări:toate clădirile vor fi racordate la reţelele tehnico-edilitare publice. se va asigura racordarea la sisteme moderne de telecomunicaţii. se va asigura captarea rapidă şi evacuarea apelor meteorice.
Art. 13 SPAŢII LIBERE ŞI SPAŢII PLANTATE: conform P.U.Z., cu următoarele condiţionări:se vor identifica, păstra şi proteja, în timpul executării construcţiilor, arborii importanţi existenţi, având peste 4,0 m înălţime şi diametrul tulpinii peste 15 cm. În cazul tăierii unui arbore se vor planta în schimb alţi 5 arbori în perimetrul centrului de cartier.În grădinile de faţadă ale echipamentelor publice minim 40% din suprafaţă va fi prevăzută cu plantaţii înalte, iar din spaţiul liber rezervat pietonilor, 30% va fi amenajat ca spaţiu plantat decoretiv. Parcajele la sol vor fi plantate cu un arbore la fiecarare 4 locuri de parcare şi vor fi înconjurate cu gard viu de 1,20 m înălţime.
Art. 14 ÎMPREJMUIRI: conform P.U.Z., cu următoarele condiţionări:vor avea înălţimi de maxim 2,20 m şi min. 1,80 m, cu un soclu opac dublate de gard viu.

NOTĂ :

1. Se vor respecta HG nr.525/1996 republicată, Legea nr.350/2001 modificată, OUG nr.114/2007 şi toate legile, normativele şi hotărârile Consiliului local care reglementează amenajarea teritoriului şi construirea în zonă.
2 D.T.A.C. se va întocmi, semna, verifica şi aviza conform legislaţiei în vigoare.
3. D.T.A.C. se va prezenta în 2 ex. cu semnături, ştampile şi tabelul cu indicatori, în original.
Tabelul cu indicatori va conţine şi modul de calcul al POT şi CUT.
4. Avizele şi acordurile solicitate prin certificatul de urbanism se vor prezenta în original şi în copie.
5. Se va respecta Regulamentul privind asigurarea locurilor de parcare in interiorul parcelei conform Anexei 1 la avizul CTATU nr.6943/2006 aprobat cu H.C.L.nr.539/2006 .
6.Se vor respecta prevederile HCL nr.626/2006 privind criteriile si definirea notiunii de locuinte colective mici in zonele de extinderi a intravilanului si anume:
- regim de inaltime max P+2E
- CUTmax=0,9 si POTmax=35%
- limitarea numarului maxim de apartamente la 6
- suprafata minima a parcelei 400 mp ( construibil =140 mp )
- asigurarea locurilor de joaca pentru copii, parcari, spatii verzi si platforma gospodareasca
- inaltimea maxima la cornisa +10 m de la cota 0
7. In vederea autorizarii va fi reglementata dezmembrarea topo si inscrierea cu titlu de “drum” a suprafetei de teren necesara pentru regularizarea straziilor prevazute in PUZ Colonia Borhanci – Intre drumuri benef. Taica Radu, Pintea Mircea si Sugar Liviu cu Aviz CTATU nr. 53867/4495/05.08.2004 aprobat cu HCL nr. 741/30.09.2004 – cu respectarea profilelor transversale 1-1 respectiv 2-2 pentru strada Borhanciului respectiv strada Erich Bergel.
8. In conformitate cu HCL nr.360/26.08.2008 in vederea emiterii autorizatiei de construire pentru amplasamentele care impun regularizarea sau trasarea de circulatii se va intocmi un proces verbal de lucrari in teren, insotit de documentatia foto, cu marcarea limitei terenului alocat pentru regularizarea sau trasarea circulatiilor, fata de terenul ramas pentru construire in prezenta reprezentantilor Primariei, a beneficiarului, a proiectantului si a specialistului topometrist care a intocmit documentatia de dezmembrare a suprafetelor susmentionate. Totodata se va stabili cota +0,00 ce va fi luata in considerare ca referinta pentru cotele de nivel ale cladirii si ale terenului amenajat.
9. Anterior autorizatiei se va reglementa adresa postala.
10. Fundatiile imprejmuirii se vor realiza strict pe proprietatea beneficiarului.
11. Propunerea de construire locuinte colective mici (4 apartamente) este in zona UTR=L3c
12. Dacă se depăşesc valorile maxime admise pentru indicii urbanistici POT şi CUT se vor realiza studii de urbanism în conformitate cu prevederile legii 350/2001 cu modificarile si completarile ulterioare.

4. OBLIGAŢII ALE TITULARULUI CERTIFICATULUI DE URBANISM:
În scopul elaborării documentaţiei pentru autorizarea executării lucrărilor de construcţii — de construire/de desfiinţare — solicitantul se va adresa autorităţii competente pentru protecţia mediului:

AGENTIA PENTRU PROTECTIA MEDIULUI CLUJ NAPOCA CALEA DOROBANTILOR, NR.99, BL. 9B (autoritatea competentă pentru protecţia mediului, adresa) (Denumirea şi adresa acesteia se personalizează prin grija autorităţii administraţiei publice emitente.)
În aplicarea Directivei Consiliului 85/337/CEE (Directiva EIA) privind evaluarea efectelor anumitor proiecte publice şi private asupra mediului, modificată prin Directiva Consiliului 97/11/CE şi prin Directiva Consiliului şi Parlamentului European 2003/35/CE privind participarea publicului la elaborarea anumitor planuri şi programe în legătură cu mediul şi modificarea, cu privire la participarea publicului şi accesul la justiţie, a Directivei 85/337/CEE şi a Directivei 96/61/CE, prin certificatul de urbanism se comunică solicitantului obligaţia de a contacta autoritatea teritorială de mediu pentru ca aceasta să analizeze şi să decidă, după caz, încadrarea/neîncadrarea proiectului investiţiei publice/private în lista proiectelor supuse evaluării impactului asupra mediului.

În aplicarea prevederilor Directivei Consiliului 85/337/CEE, procedura de emitere a acordului de mediu se desfăşoară după emiterea certificatului de urbanism, anterior depunerii documentaţiei pentru autorizarea executării lucrărilor de construcţii la autoritatea administraţiei publice competente.

În vederea satisfacerii cerinţelor cu privire la procedura de emitere a acordului de mediu, autoritatea competentă pentru protecţia mediului stabileşte mecanismul asigurării consultării publice, centralizării opţiunilor publicului şi al formulării unui punct de vedere oficial cu privire la realizarea investiţiei în acord cu rezultatele consultării publice.

În aceste condiţii:

După primirea prezentului certificat de urbanism, titularul are obligaţia de a se prezenta la autoritatea competentă pentru protecţia mediului în vederea evaluării iniţiale a investiţiei şi stabilirii necesităţii evaluării efectelor acesteia asupra mediului. în urma evaluării iniţiale a investiţiei se va emite actul administrativ al autorităţii competente pentru protecţia mediului.

În situaţia în care autoritatea competentă pentru protecţia mediului stabileşte necesitatea evaluării efectelor investiţiei asupra mediului, solicitantul are obligaţia de a notifica acest fapt autorităţii administraţiei publice competente cu privire la menţinerea cererii pentru autorizarea executării lucrărilor de construcţii.

În situaţia în care, după emiterea certificatului de urbanism ori pe parcursul derulării procedurii de evaluare a efectelor investiţiei asupra mediului, solicitantul renunţă la intenţia de realizare a investiţiei, acesta are obligaţia de a notifica acest fapt autorităţii administraţiei publice competente.
6. CEREREA DE EMITERE A AUTORIZAŢIEI DE CONSTRUIRE/DESFIINŢARE VA FI ÎNSOȚITĂ DE URMĂTOARELE DOCUMENTE:
  1. certificatul de urbanism;
  2. dovada titlului asupra imobilului, teren şi/sau construcţii, sau, după caz, extrasul de plan cadastral actualizat la zi şi extrasul de carte funciară de informare actualizat la zi, în cazul în care legea nu dispune altfel (copie legalizată);
  3. documentaţia tehnică - D.T., după caz:
    • D.T.A.C.
    • D.T.A.D.
    • D.T.O.E.
  4. avizele şi acordurile stabilite prin certificatul de urbanism:
    Avize şi acorduri privind utilităţile urbane şi infrastructura:
    • alimentare cu apa:
      x
    • gaze naturale:
      x
    • canalizare:
      x
    • telefonizare:
      x
    • alimentare cu energie electrică:
      x
    • salubritate:
      x
    • alimentare cu energie termică:
      x
    • transport urban:

    Avize şi acorduri privind:
    • securitatea la incendiu:
    • protecţia civilă:
    • sănătatea populaţiei:
      x

    Avize/acorduri specifice ale administraţiei publice centrale şi/sau ale serviciilor descentralizate ale acestora:
    Alte avize/acorduri:
     HCL nr. 741/2004 pentru PUZ
     Primarie - Directia tehnica - Serviciul sigurantei circulatiei urbane si retele edilitare; Serviciul administrare cai publice

    Studii de specialitate:
    • plan reglementari PUZ cu viza CTATU aprobat cu HCL nr. 741/2004
    • documentatia topografica insotita de procesul verbal pentru scopul solicitat
    • studiu geotehnic
  5. actul administrativ al autorităţii competente pentru protecţia mediului;
  6. dovada privind achitarea taxelor legale.
Documentele de plată ale următoarelor taxe (copie):
• pentru autorizatia de construire
• pentru foraje geo
• pentru organizare santier
• pentru timbrul arhitecturii
• pentru transport moloz - se va prezenta si contractul cu firma de salubritate care gestioneaza zona pentru deseurile provenite din constructii si demolari (Ordin nr. 110/2007 - M.O. nr 550/2007)

Certificatul de urbanism nu ţine loc de autorizaţie de construire/desfiinţare şi nu conferă dreptul de a executa lucrări de construcţii.
Termenul de valabilitate:
12
luni
de la data emiterii.
EMIL BOC
Ligia Subtirica
Aurora Rosca
Dorin Bivolaru
Dorin Bivolaru
28.04.2014
51,02 lei
8552400
11.04.2014